Techinside Google News
Techinside Google News

Biden yönetimi Rus antivirüs yazılımı yüzünden diken üstünde!

Reuters tarafından paylaşılan bir habere göre Biden yönetimi, ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle Kaspersky Lab'ın antivirüs yazılımının Amerika Birleşik Devletleri'nde satışını yasaklama planlarını açıkladı.
- Advertisement -

Kaynaklar Reuters’a verdiği demeçte, Kaspersky Lab’ın Rus hükümetiyle yakın bağlarının ulusal bir güvenlik riski oluşturduğunu ve potansiyel olarak şirketin (ve Rus hükümetinin) hassas bilgileri çalmasına, kötü amaçlı yazılım yüklemesine veya Amerikalıların bilgisayarlarından güncellemeleri kaldırmasına izin verdiğini söyledi.

Biden yönetiminin yasağı Perşembe günü açıklaması bekleniyor. Kaspersky’nin kısıtlamaların yayınlanmasından 30 gün sonra yeni ABD işleri yürütmesi yasaklanacak. Reuters’a göre yasak, yazılım güncellemelerinin indirilmesini, yeniden satılmasını ve antivirüs yazılımının lisanslanmasını da yasaklayacak.

Halihazırda Kaspersky’nin yazılımını kullanan işletmelerin, alternatifler bulmak için duyurudan sonra (29 Eylül’e kadar) 100 günleri olacak. Biden’ın yazılımı yasaklama yetkisi, Trump yönetimi altında oluşturulan yetkilerden türetilmiştir. (Hangi güçler olduğu belli değil.)

Yasak, şirketi 2022’de araştırmaya başlayan Ticaret Bakanlığı tarafından Kaspersky’ye iki yıllık bir soruşturmanın doruk noktası. Reuters’ın o dönem bildirdiğine göre, Rusya Ukrayna’yı işgal ettikten sonra federal hükümet bazı şirketleri Rus hükümetinin Kaspersky yazılımını manipüle edebileceği ve Ticaret Bakanlığı’nın soruşturmayı tırmandırmasına neden olabileceği konusunda uyardı.

Ulusal güvenlik endişelerine rağmen, Kaspersky’nin antivirüs yazılımı iyi bir şekilde gözden geçirildi. PCMag yazılımı oldukça etkili olarak nitelendirdi, ancak daha sonra 2022’de “ABD devlet kurumları, yabancı kurumlar ve bilgilendirilmiş üçüncü taraflarca Kaspersky’ye yönelik artan sansür ve eleştirilere dayanarak” önermeyi bıraktı.

Kaspersky ile ilgili endişeler Rusya’nın işgalinden önce geldi. 2017 yılında İç Güvenlik Bakanlığı, Rus yasalarının istihbarat teşkilatlarının Kaspersky de dahil olmak üzere şirketlerden yardım zorlamasına ve belirli iletişimleri engellemesine izin verdiği gerçeğini gerekçe göstererek federal kurumların yazılımı kullanmasını yasakladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir