Çin yabancı teknolojileri yasaklıyor!

0

Çin yabancı teknolojiler

Çin ile ABD arasında yaşanan teknoloji savaşları artarak devam ediyor. Çin yabancı teknolojileri yasaklama kararı aldı ve bunu uygulamaya döküyor.

Çin yabancı teknolojiler için yaptırıma gidiyor

Huawei ile Google arasında yaşanan gerginlik, kısa sürede Çin ile ABD arasındaki teknoloji savaşına dönüşmüştü. ABD, Çin ile yaptığı ticarete kısıtlama getirmiş ve Çin merkezli teknolojilerin kullanımına yönelik kısıtlamalar getirmişti.

Çin Komünist Partisi’nin aldığı yeni kararla, Çin’deki tüm devlet daireleri ve kamu kurumlarında yabancı yazılımların ve bilgisayarların kullanımı yasaklanıyor. 3 yıl içinde tüm kurumlar, yabancı yazılımlar ve donanımlarını, yerel teknolojilerle değiştirmek zorunda kalacak.

Bu karar Çin’de önemli bir kullanıcı kitlesi bulunan HP, Dell ve Microsoft gibi şirketleri zor durumda bırakacak.

Çin’in aldığı bu kararın sadece ABD’ye tepki olmadığı, genel ölçekte bir yerelleşme adımı olduğu belirtiliyor. Çin bu uygulamayla, toplamda 20-30 milyon adet ekipmanı değiştirmek zorunda olacak.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>