Techinside Google News
Techinside Google News

Çin’in ilk yerli yolcu uçağı C919 ilk ticari uçuşunu gerçekleştirdi

C919, yıllar süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından, Çin'in "Made in China 2025" stratejisi açısından büyük bir dönüm noktası
- Advertisement -

Çin’in ilk büyük yerli yolcu uçağı olan C919, Pazar günü ilk ticari uçuşunu gerçekleştirdi. Yeni dar gövdeli C919 uçağı, Çin Doğu Hava Yolları uçuşu MU9191 olarak Shanghai’dan Pekin’e saat 10:32’de yerel saatle havalanarak 2 saat 25 dakikalık bir yolculuk gerçekleştirdi.

C919’un piyasaya sürülmesi, yıllar süren araştırma ve geliştirme çalışmalarının ardından, Pekin’in “Made in China 2025” stratejisi açısından büyük bir dönüm noktası olarak görülüyor. Bu strateji, yerli üretimi desteklemeyi ve havacılık sektöründe yabancı uçaklara olan bağımlılığı azaltmayı amaçlıyor.

5,555 kilometreye (3,452 mil) kadar menzile sahip olan C919, dünyanın en büyük iki uçak üreticisi olan Airbus ve Boeing ile rekabet edecek. Genellikle iç hat ve bölgesel uluslararası uçuşlarda tercih edilen A320 ve B737 dar gövdeli uçaklarının doğrudan rakibi olacak.

Commercial Aircraft Corporation of China (COMAC) tarafından Çin’de üretilen C919’un ilk örneği, Aralık 2022’de Çin Doğu Hava Yolları’na teslim edildi ve o tarihten bu yana çeşitli test uçuşlarıyla değerlendirildi.

Bu tek koridorlu, çift motorlu uçak, toplamda 164 koltuktan oluşan iş ve ekonomi sınıflarını içeren iki sınıflı bir kabin düzenine sahiptir.

C919 İçin 2022 Raporuna Göre 1.035 Sipariş Alındı

2022 Shanghai Hükümeti tarafından yayınlanan Shanghai Bilim ve Teknoloji İlerleme Raporunda, C919 uçağı için 32 müşteri tarafından 2022’nin sonuna kadar toplamda 1.035 sipariş verildi.

Uçağın burun, gövde, dış kanat, dikey dengeleyici ve yatay dengeleyici gibi birçok önemli parçası COMAC tarafından tasarlandı.

Ancak, şirket bazı bileşenler için Batılı şirketlerden yardım aldı. Bu bileşenler arasında CFM International tarafından geliştirilen LEAP-1C motorları da bulunuyor. CFM International, General Electric ve Fransız yüksek teknoloji sanayi grubu Safran arasında kurulan bir ortak girişimdir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir