Duvar kağıtları yangın alarmı olarak kullanılacak

0

Duvar kağıtları yangın

Yeni bir çalışma ile duvar kağıtları yangın alarmı olarak çalışabilecek. Yanmayan duvar kağıtları, yangın bilgisini vererek itfaiye birimine hızlı bir şekilde bilgi verilemesini sağlayacak.

Duvar kağıtları yangın bilgisini nasıl veriyor?

Çin Bilimler Akademisi, Şanghay Seramik Enstitüsü’nün araştırmacıları, hidroksiapatit kullanarak ısı ve ateşe dayanıklı bir duvar kağıdı oluşturdular. Dş ve kemiklerde de bulunan bu madde, duvar kağıtlarında kullanıldığında yüksek ısı ve ateşe dayanıklı bir yapı ortaya çıkıyor. Bu sayede duvar kağıdı, olası bir yangında alevlerin yayılması engellenebilir. Ayrıca araştırmacılar grafen oksit mürekkep de kullanarak duvar kağıdına termosensitif sensörler ekledi.

Oda sıcaklığında yalıtkan, yüksek sıcaklıklarda iletken olan grafen oksit mürekkep, yangın durumunda bir alarma sistemi gibi çalışabiliyor. Yani duvar kağıtları yangını haber verebiliyor. Böylelikle itfaiyecilere hızlı bir şekilde yangın durumu bildirilebilir. Aynı zamanda yanlış alarmların da önüne geçilebilir.

Daha önce yangına dayanaklı duvar kağıtlarına yönelik çalışmalar yapılmıştı. Ancak bu duvar kağıdı, yangın alarmı özelliği gösteren ilk duvar kağıdı olma özelliğinde. Aşağıdaki video ile sistemin çalışmasını izleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>