Elon Musk ipin ucunda

0

Medyadan aldığı ağır eleştiriler ile Tesla’yı iyi yönetemediği ve şirketi iflasın eşiğine getirdiği konusunda suçlanan Elon Musk, Tesla’nın başından indirilebilir.

Hissedarlar Musk ailesine karşı

Tesla hissedarlarının bugün oylayacağı teklife göre Elon Musk yönetim kurulundaki oy çoğunluğunu kaybederse yönetim kurulu başkanlığını bırakarak oy yetkisi olmayan profesyonel bir yönetici olarak CEO görevine devam edecek.  Üstelik sadece kendisi değil kardeşi Kimbal Musk da yönetim kurulu üyeliğinden alınacak ve Musk ailesinin Tesla oy yetkisi olan tüm görevlerine son verilecek.

Ayrıca Musk’a bağlılıkları ile bilinen iki yönetim kurulu üyesi üyesinin de görevlerinden alınması için oylama yapılacak.

Bir diğer deyişle eğer Musk oylamayı kaybederse %20 hissesine sahip olduğu şirketindeki yönetim kurulu koltuğunu kaybederek yönetim kurulundaki hissedarların istediği yönde şirketi geliştirmek zorunda olan profesyonel bir CEO olarak görevine devam edecek.

Tabi eğer yönetim kurulu CEO’nun yeterince iyi çalışmadığını düşünürse onu dilediği zaman bu görevinden de indirebileceği için Musk pratik olarak her an Tesla’dan kovulma riskiyle yüz yüze kalacak.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>