En güçlü rüzgar türbini: Enercon E126

0

En güçlü rüzgar türbini

Dünyanın en güçlü rüzgar türbini üretimi Alman şirketi Enercon tarafından gerçekleştiriyor. Enercon E126 türbinler, rüzgarın gücünü elektrik enerjisine dönüştürerek dünyamıza temiz enerji sağlıyor. Karbon ayak izimizi azaltarak daha temiz daha sağlıklı bir gelecek sunuyor.

Dünyanın en güçlü rüzgar Türbini

Enercon E126 yerden 198 metre yüksekliğe, 135 metrelik hub yüksekliğine ve 12 metre rotor çapına sahip. Dünyanın en güçlü rüzgar türbini 7.58 megawatt güç üretebiliyor. Rüzgar türbininin kulesi 2.5 ton, makine gövdesi 128 ton, Jeneratör ve rotor 220 ton, bıçaklar ise 364 ton ağırlığa sahip. Dolayısıyla türbinin toplam ağırlığı 6.000 tona ulaşıyor.

Böyle bir dev türbin inşa etmek ise kurulum maliyetleri hariç 14 milyon dolara mal oluyor. İlk olarak 2007 yılında Almanya’da kurulan Enercon E126, güç üretimi kapasitesindeki artış ile daha da yaygınlaşıyor. Şu anda 150’den fazla kurulu Enercon E126 yenilenebilir enerjiyle güç üretimi sağlıyor.

Aşağıdaki video ile en güçlü rüzgar türbinin ayrıntılarını görebilirsiniz.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=qS3CtSX8Eck]

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>