Facebook hesabını silme kampanyası ciddi boyuta ulaştı

0

Facebook’un kullanıcı verilerini İngiltere’deki bir psikoloji kliniğine verdiğinin ve bin ABD’li kullanıcı üzerinde haberleri olmaksızın online psikoloji deneylerinin yapıldığının ortaya çıkmasıyla yaşanan skandal, kullanıcıların Facebook hesaplarını silmesine neden oluyor.

Herkes Facebook’a tepkili

#DeleteFacebook hashtag’i ile başlayan kampanyada ünlü yatırımcı Elon Musk’ın da kendine ve şirketlerine ait Facebook hesaplarını silmesi gündeme taşınmıştı. Zuckerberg ile yapay zeka nedeniyle sürekli atıştığı ve birbirlerini sevmedikleri de bilinen Elon Musk’ın daha sonra Facebook hesaplarını sildiğini ancak Instagram hesabını şimdilik şirketlerinin tanıtım platformu olarak tuttuğunu açıklaması da bu hesap silme kampanyasına destek vermesi olarak yorumlanmıştı.

Statistica’nın yeni araştırmasın göre, skandalın ardından ABD’deki Facebook kullanıcılarının %10’u hesaplarını kapatmış bulunuyor. Bu da 19 milyon ABD’linin Facebook’tan çıktığı anlamına geliyor.

Facebook’ta kapatılan toplam hesapların sayısı ise 40 milyonu buluyor. Bunların arasında kişisel hesaplar kadar, kurumsal şirket hesapları ve sayfalar da yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>