Facebook’un TV şovları başlıyor

0

Gazete okumak yerine haberleri Facebook’tan takip eden çok sayıda internet kullanıcısı olduğunu biliyoruz. İnsanların ilkokul arkadaşlarını internette bulmalarını kolaylaştırmak amacıyla 10 yıl önce yola çıkan Facebook’un zamanla dev bir dijital gazeteye dönüşmesi bugün sayısız gazetenin ve gazetecinin haberlerini/makalelerini Facebook’ta paylaşarak okur kazanmaya çalışmasının da asıl nedeni.

Facebook şimdi bir adım daha ileri giderek, televizyonların da yerini almak üzere ilk hamlesini yapıyor. Bir süredir Facebook’un orijinal TV programları hazırladığı biliniyordu. İşte o ilk TV şovu, ertelemelerin ve gecikmelerin ardından ABD’de bugün başlayacak. 

Facebook yeni TV şovlarını yeniden tasarladığı video sekmesi altında toplayacak. Kullanıcılar Facebook’taki TV şovlarını seyretme alışkanlığı kazandıkça, farklı medya gruplarının ve TV kanallarının da programlarını Facebook üzerinde yayınlamaya başlayacağı tahmin ediliyor. Böylece Facebook aslında evlerimizdeki TV makinesinin yerini almış olacak. Ancak bunu hayır için yapmadığını da tahmin edebilirsiniz.

Facebook, kendi TV şovlarıyla reklam verenlerden önemli miktarda gelir elde etmeyi planlarken, zamanla platformda yayın yapmak isteyecek diğer TV kanallarının reklam gelirlerine de ortak olacak gibi görünüyor. Bir diğer deyişle Facebook global reklam pastasından çok büyük bir dilimi koparmak üzere adım adım ilerliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>