Foxconn, Sharp’ı satın mı alıyor?

0

sharp

Sharp, Japonya’nın eski ve güçlü teknoloji şirketlerinden biri olarak tanınıyor. Ancak uzun zamandır Sharp’ta işler pek iyi girmiyor. Satışları büyük oranda düşen ve borç batağında debelenen Japon devi, her şeye rağmen ayakta durmak için çaba veriyor. Özellikle ekran teknolojileri konusunda deneyimli olan Sharp’ın aynı zamanda tüketici elektroniği alanında farklı ürünleri de bulunuyor.

Foxconn ise Çin’in en önemli teknoloji şirketlerinden biri. Onu aslında, Apple için taşeron olarak iPhone ve iPad’leri üretmesiyle de tanıyoruz. Ancak Foxconn, artık sadece taşeron bir üretici olmak istemiyor ve teknoloji üretip bunu Apple gibi dev şirketlere satan firma olmayı da istiyor. Bu amaçla da Apple’ın kullandığı ekran teknolojilerini üreten Sharp’a göz koymuş görünüyor.

Borçları nedeniyle zor zamanla yaşayan Sharp’ı satın almak için masaya 5,4 milyar dolar nakit para koyan Foxconn şimdilik Sharp’ı satın almaya en yakın firma gibi görünüyor. Foxconn’dan birkaç hafta önce bir Japon yatırım fonu Sharp’a 2,7 milyar dolarlık teklif yapmıştı. Dolayısıyla Foxconn, işini garantiye almak için en yakın rakibinin iki katı teklifle Sharp’ın karşısına çıkmış bulunuyor.

Sharp’ın 2016 içinde bankalara ödemesi gereken 4.4 milyar dolarlık borç ödemesi bulunuyor ve bu ödemeler gerçekleşmezse iflas ilanının gelmesi söz konusu olacak. Dolayısıyla Sharp’ın önünde teklifi kabul etmekten fazla bir seçenek bulunmuyor ancak daha büyük bir teklif veren çıkabilir veya Sharp önemli nakit akışı sağlayacak yeni iş anlaşmaları yaparsa, önündeki borç ödemelerini yeniden yapılandırma şansına erişebilir.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>