Google içerik kaldırma talebiyle ilgili rekor bildirdi

0

Google içerik kaldırma talebi

Google içerik kaldırma talebiyle ilgili ülkelerden rekor sayıda geri bildirim aldı. Gizlilikten güvenliğe tacizden kumara kadar birçok talepte bulunuldu.

Google içerik kaldırma talebiyle ilgili rapor yayınladı

Google, 2021’in ilk yarısı için İçerik Kaldırma Şeffaflık Raporunu yayınladı. Rapora göre Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Türkiye, talep sayısında başı çekerken Pakistan, Brezilya, ABD, Avustralya, Vietnam ve Endonezya ilk 10’da yer aldı.

Kaldırılması istenen öğelerin hacmi açısından Endonezya, kumar yasalarını ihlal ettiği için takımadalarda 500.000’den fazla URL’nin kaldırılması talebiyle başı çekti. Google, 20.000’den fazla URL’yi kaldırdığını ve kalanını gözden geçirdiğini söyledi. Rusya ikinci sırayı alırken, onu Kazakistan, Pakistan, Güney Kore, Hindistan, Vietnam, ABD, Türkiye ve Brezilya izledi. 404 istek bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nde, isteklerin %45’i esas olarak arama sonuçlarında iftirayla ilgili oldu.

Bunu en yaygın olarak YouTube’daki ticari markayla ilgili istekler ve gizlilik ve güvenlik nedenleriyle izledi. 392 taleple Avustralya’da taleplerin yüzde 80’ini oluşturan zorbalık ve taciz oluşturdu. Güney Kore’nin 991 talebinin yüzde 80’i gizlilik ve güvenlikle ilgili oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>