Techinside Google News
Techinside Google News

Gorilla Glass vs Dragontrail Glass: Hangisi daha iyi?

Akıllı telefonlarda cam koruması, maddi hasarların önüne geçmek için kritik önemde. Gorilla Glass vs Dragontrail Glass yarışında kim önde?
- Advertisement -

Akıllı telefonlarda cam koruması, maddi hasarların önüne geçmek için kritik önemde. Gorilla Glass vs Dragontrail Glass yarışında kim önde?

Cam, şimdiye kadarki en kırılgan malzemelerden biri olarak biliniyor ve çok az kuvvetle küçük parçalara ayrılıyor. Ancak ekran olarak kullanımı, farklı akıllı telefon markaları arasında oldukça popüler hale geldi. Ancak ikisi öne çıktı: Gorilla Glass ve Dragontrail Glass.

Gorilla Glass

Akıllı telefonlarımız bir ihtiyaç haline geldi. Yakın zamanda yapılan bir anket, kullanıcıların yaklaşık üçte birinin uyanır uyanmaz telefonlarını kontrol ettiğini gösterdi.

Bu akıllı telefonlar, daha taşınabilir olmalarını ve aynı zamanda hareketliliğin getirdiği günlük çizilmelere ve darbelere dayanacak kadar dayanıklı olmalarını talep ederek hayatımızın bir parçası haline geldi.

Gorilla Glass’ın Hikayesi

Daha sonra olağanüstü olduğu ortaya çıkan birçok popüler tesadüfi keşif oldu. Çinli simyacılar MÖ 200 civarında ölümsüzlük arayışlarında havai fişekleri, 1928’de Fleming ve Penisilin’i ve ilk cam seramiği keşfiyle Donald Stookey’i geliştirdi.

Stookey, Fotoform camını 600°C’ye ısıtmayı içeren bir deney üzerinde çalışıyordu. Ancak fırın hatalıydı ve son sıcaklık 900°C kadar yüksekti. Stookey nihayet maşasıyla bardağı fırından çıkardığında, beklediğinden daha sıcaktı ve cam kaydı ve yere düştü. Ama sonra olağanüstü bir şey oldu. Stookey, camın milyonlarca parçaya ayrılmasını bekledi ama olmadı. Bunun yerine, paramparça olmadan sıçradı. Bu keşif Pyroceram olarak adlandırıldı. Çeşitli fiziksel özelliklere sahipti: ısıya dayanıklı, sert, güçlü ve radyo dalgalarına ve daha sonra görünür ışığa karşı şeffaf.

İlk nesil Gorilla 2007’de piyasaya çıktı ancak sonraki nesillerde iyileştirmeler yapıldı.

  • Gorilla Glass 6 : 2018’in ortalarında piyasaya sürüldü ve birçok önemli iyileştirmeyle geldi. Bu nesil, 1,6 metreye kadar olan yüksekliklerden art arda birden fazla düşüşe dayanabildi ve bu da onu Gorilla Glass 5’ten iki kat daha güçlü kılıyor.
  • Gorilla Glass DX/DX+ : 2019’da piyasaya sürülen iki ayrı model olan bu koruyucu ekranlar, onlara daha iyi görünürlük sağlayan ve aynı zamanda altıncı nesil Gorilla’dan daha fazla çizilmeye karşı dayanıklı olan yansıma önleyici bir özelliği lanse ediyordu. Öncelikle giyilebilir cihazlarda ve cam kalınlığının sınırlı olduğu kamera lenslerinde kullanılıyorlardı.
  • Gorilla Glass Victus : Halihazırda iki metreye kadar düşmeye dayanıklı olan Gorilla Glass Victus, Gorilla Glass 6’nın çizilme direncini de ikiye katladı.
  • Gorilla Glass Victus 2 : Victus ile aynı çizilme direncine ve düşme dayanıklılığına sahiptir, ancak bu yeni cam beton üzerinde üç metreye kadar düşmeye dayanabilir. Cihazlar artık birkaç yıl öncesine göre yüzde 15 daha ağır ve daha büyük ekranlara sahip olduğundan, bu nesil aynı zamanda daha büyük ve daha hantal telefonlar için yapıldı.

Dragontrail Glass

2011 yılında piyasaya sürülen Dragontrail cam, alüminosilikattan yapılmış cihazlar için hafif, koruyucu bir camdır. Bir Japon şirketi olan Asahi tarafından üretilen Dragontrail’in rakibi sadece Gorilla Glass. Muhtemelen, bu makaleyi okuduğunuz ekran Corning tarafından yapılan cam kullanmıyorsa, o zaman doğrudan Asahi Glass Co.’dan olacaktır. Ayrıca, Corning’e karşı rekabet edeceklerini en başından açıkça belirtmişlerdir. Dragontrail, Corning’in Gorilla Glass için kullandığı iyon değiştirme yöntemi yerine kimyasal yüzdürme işlemini kullanır. Sonuç, soda kireç camından altı kat daha güçlü, çizilmeye dayanıklı, hafif ve ince bir ürünü.

Normalde, ana kimyasal bileşenler arasında soda külü, kireç taşı ve silis bulunur ve karışım eriyinceye kadar yaklaşık 1600°C’ye ulaşan yüksek sıcaklıklara ısıtılır. Ancak Dragontrail ile kimyasal karışımlar ve tüm süreç tescilli hale getirildi ve kamuya açıklanmadı.

  • Dragontrail Pro : 2016 yılında piyasaya sürülen Dragontrail Pro, köşe düşmelerine karşı daha iyi dayanıklılık sağlayan yuvarlatılmış kenarlara sahipti. Ayrıca bükülmeye orijinal Dragontrail’den daha iyi dayanabiliyordu.
  • Dragontrail X: En eski Dragontrail’den %30 daha dayanıklı olan Dragontrail X, daha yüksek sıkıştırma stresine dayanabildiği için ileri teknoloji cihazlar için bir kapak camı olarak daha uygundur.
  • Dragontrail Star 2: Bu en yeni Dragontrail modeli, Oppo Reno 9 serisi gibi üst düzey cihazlarda kullanılmaktadır.

Gorilla Glass, akıllı telefonunuz için en iyisi

Gorilla Glass, telefon ekranı pazarına rahatça liderlik ediyor. Corning’in Victus ve Victus 2 gibi en yeni modelleri dayanıklılık ve çizilmeye karşı dayanıklılık açısından benzerlerinin önünde olsa da Dragontrail Star 2 sadece biraz geride.

Her ikisi de araba, kapı anahtarları ve hatta madeni paralarla çizilmez, ancak onları kumdan uzak tutmalısınız. Ve Victus 2, düşmelere Asahi’nin modellerinden daha iyi dayanacak olsa da, sonunda çok fazla çizik olsa bile bir telefon kılıfı veya ek bir ekran kapağı almanız yine de tavsiye edilir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:02:43

Nvidia çip sektöründe lider oldu!

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir