Techinside Google News
Techinside Google News

Havacılık üniversitesi rekor kırdı!

ABD’de Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi rekor kırmayı başardı. 15.548 metre yüksekliğe roket fırlatıldı ve havacılık devleri fon sağladı.
- Advertisement -

ABD’de Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi rekor kırmayı başardı. 15.548 metre yüksekliğe roket fırlatıldı ve havacılık devleri fon sağladı.

ABD’de  Embry-Riddle öğrencileri müthiş bir başarıya imza attı. Öğrenciler, 15.548 metre yüksekliğe roket fırlatmayı başardı. Bu öğrencilere SpaceX, Firefly ve Blue Origin’de iş teklifinde bulundu.

Embry-Riddle Havacılık Üniversitesi’ndeki öğrenciler, ABD eğitim kurumları arasında yeni bir irtifa rekoru kıran bir roket fırlatmayı başardılar. Fırlatılan yeni roket, önceki rekor sahibinin iki katından fazla yükseğe çıktı.

Sektör devleri fon ve iş imkanı sağladı

Öğrenciler roketi inşa etmek için 4.000 saatlik uzun bir çalışma yaptı. Bu çalıştırma süresine geliştirme ve test de dahil oldu. Fırlatma Kaliforniya’nın Mojave Çölü’nde gerçekleşti. Roket 26.1 saniyede Mach 1.4’e (1.729 km/s) hızlandı ve 15.548 metre yüksekliğe tırmandı. Bir önceki rekor 6.706 metre seviyelerindeydi. Bu da bir önceki rekorun iki katına ulaşıldığı anlamına geliyor.

2022 yılı sonbaharında öğrenciler Altair roketini fırlatmaya çalıştı ama roket patladı. Mühendisler, yapının kütlesini azaltmak da dahil olmak üzere tüm sorunları ortadan kaldırmak için çalıştı.

Proje, bazı havacılık şirketinden fon almayı da başardı. Fon sağlayan şirketler arasında Lockheed Martin ve Firefly gibi sektör devleri yer alıyor. Ayrıca fon sağlayan şirketlerden bazıları, ekip üyelerine iş teklif etti. SpaceX ve Blue Origin de hem fon sağlayan hem de iş teklifinde bulunan şirketler arasında yer aldı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir