Honda dizel ve benzinli araç satışından vazgeçiyor

0

Honda dizel ve benzinli

Avrupa’da Honda dizel ve benzinli araç satışından vazgeçiyor. Honda, 2022 yılının sonu itibariyle Avrupa’da yalnızca hibrit ve elektrikli araç satışı yapacak.

Honda dizel ve benzinli araç satışını sonlandırıyor

Avrupa’da karbon emisyonlarını azaltmak için benzinli ve dizel araçlara adeta savaş açılmış durumda. Bu amaçla birçok ülkede bu araçların satışını tamamen yasaklamaya yönelik kararlar alınıyor.

Bu neden otomotiv üreticileri de Avrupa’ya yönelik planlama ve stratejisini büyük ölçüde değiştiriyor. Japonya merkezli dev üretici Honda da bu dönüşüme uyum sağlayacak. Honda’da kıdemli başkan yardımcı olarak görev yapan Ian Howells, 2023 yılı itibariyle Avrupa’da içten yanmalı motorlu araç modeli satışlarını sonlandıracaklarını duyurdu. Yani Honda, Avrupa’da 2023 itibariyle benzinli ve dizel araç satmayacak.

2022 sonu itibariyle ise Honda’nın Avrupa’daki tüm satışları sadece hibrit ve elektrikli araçlar üzerine olacak.  Ayrıca Howwells, yasakların artması durumunda hibrit araç satışından uzaklaşabileceklerini de sözlerine ekledi. Şu anda hibrit teknoloji, elektrikli araçlara geçişte en önemli adım olarak görülüyor.

Japon üreticinin Honda e model tam elektrikli modelinin Avrupa’daki satış fiyatı 33 bin euro. Hibrit motorlu Honda Jazz ise 21.689 euro’dan satılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>