Intel İsrail’de 5 milyar dolar yatırım yapacak

0

İsrail Ekonomi Bakanı Eli Cohen’in medyaya yaptığı açıklamaya göre, ABD’li işlemci devi Intel ile İsrail hükumeti, şirketin İsrail’de yapacağı 5 milyar dolarlık yatırım için anlaştı.

10 nanometrelik işlemciler

Intel’in yatırımı, ülkedeki işlemci fabrikasını yeni teknolojilerle geliştirmek ve 22 nanometrelik işlemciler yerine 10 nanometrelik işlemciler üretebilecek kapasiteye ulaşmasını sağlamak amacını taşıyacak. Böylece İsrail dünyadaki en gelişmiş mikro işlemcileri üretebilen ülkelerden biri olacak.

Intel 2014 yılında da İsrail’e 6 milyar dolarlık yatırım yapmış ve bunun karşılığında İsrail hükumetinden vergi indirimi kazanmıştı. Yeni yatırımıyla da Intel’in 10 sene boyunca %5 vergi indirimi alacağının altı çiziliyor.

Bu arada, Trump’ın ABD’li şirketlerin yatırımlarını ABD içine yöneltmesi konusundaki “sert” uyarısına rağmen, ABD’li şirketlerin İsrail’de yapacakları büyük yatırımları bu uyarının dışında tuttuğu da anlaşılıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>