Techinside Google News
Techinside Google News

Intel’den uyarı: Yapay zeka iş yükleri CPU ve GPU’ları aştı!

Intel, VPU'ların PC'leri daha cazip hale getireceğini ve kullanıcıların yüksek performans beklentilerini karşılayacağını iddia ediyor.
- Advertisement -

Intel, 2016 yılında Movidius’u satın alarak elde ettiği VPU (Görüntü İşleme Birimi) teknolojisini Meteor Lake istemci işlemcilerinin tüm modellerine entegre edeceğini duyurdu. VPU’lar, yapay zeka iş yüklerini optimize etmek için kullanılan özel işlemciler. Intel, günümüzde birçok PC iş yükünde yapay zekanın yaygınlaştığını belirtiyor. Örneğin, video konferanslarındaki yapay zeka, görüntü kalitesini artırarak katılımcıları daha iyi bir şekilde sunuyor. Oyunlar ve GPT benzeri modeller gibi uygulamalar da yapay zekadan yararlanıyor.

Intel’in Müşteri Yapay Zeka Başkan Yardımcısı John Rayfield, AI iş yüklerinin CPU ve GPU’ları aşan bir seviyeye ulaştığını ifade ediyor. Bulut tabanlı çözümlerin maliyetli ve pratik olmaması nedeniyle Intel, VPU’ların Meteor Lake işlemcilerine entegre edilmesine karar verdi. Bu yeni teknoloji, CPU, GPU ve VPU’yu tek bir pakette birleştiren Intel’in Foveros ambalaj teknolojisiyle kullanılacak. VPU, sürekli AI iş yüklerini ve AI aktarımını yönetecekken, CPU’lar düşük gecikmeli çıkarım işlemlerini gerçekleştirecek ve GPU’lar performans ve verimlilik gerektiren görevlere odaklanacak.

Intel, VPU’ların PC’leri daha cazip hale getireceğini ve kullanıcıların yüksek performans beklentilerini karşılayacağını iddia ediyor. Bununla birlikte, PC satışlarında pandemi sonrası düşüş yaşandığı, işletmelerin çift satın alma döngüsünden vazgeçtiği ve ekonomik belirsizliklerin tüketici harcamalarını etkilediği de unutulmamalı.

Intel, AI’nın masaüstü bilgisayarlarda kullanımının talebi artıracağını ve VPU entegreli Meteor Lake işlemcilerinin pazarda bir canlanma yaratabileceğini umuyor. Intel, VPUs’ların Microsoft Build konferansında platforma dahil olacağını duyurmuş ve daha sonra Computex konferansında tüm Meteor Lake ürünlerinde VPUs’ların yer alacağını açıkladı.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir