Bu listede yokuz! Olmak için de acele etmeliyiz!

0

nesnelerin-interneti

Web sitemiz TechInside.com‘un odaklandığı alanlardan biri de IoT (Nesnelerin İnterneti).

Etkileri şimdiden hissedilmeye başlayan ve kısa süre içerisinde tamamlanacak olan bu dönüşümün ardından, birbirleriyle haberleşen milyarlarca nesnenin oluşturacağı ekosistemde, hemen hemen her şey yeniden tanımlanacak.

Ekonomi, sağlık, eğitim, güvenlik, ulaşım gibi ülkenin temel yönetim birimleri, dönüşümden nasiplenenler listesinin ilk sıralarını oluşturuyor. Bu dönüşümü yönetecek ve destekleyecek cesur liderlere, analistlere, medyaya, devlet insanlarına ihtiyaç var.

Üniversitelerimizde, bu insan kaynağını bize yetiştirecek bir müfredat bulunmuyor. Bulunduğunda da dünya zaten bambaşka bir yer olacak. O nedenle vizyoner iş insanlarının kendi çabaları ile bu dönüşüm, logaritmik bir şekilde hız kazanmaya devam ediyor.

Peki, bu vizyonerler kim?

İletişim listesine abone olduğum IoT ONE adlı web sitesinin düzenlediği bir ankete göre, IoT ekosistemine en fazla etkisi olan 100 isim belirlenmiş. Listenin tamamı da burada yayınlanmış.

İlham veren liderleri takibe almak için bu listeye göz atarken, içimden acaba bu listede Türkiye’den kim var diye de süzdüm.

Bu arada listenin doğruluğu, geçerliliğini sorgulayabiliriz ama kimlerin olduğunu bakınca pek sorgulanacak bir tarafı da kalmıyor gibi.

Maalesef şu anda bu listede değiliz.

Coğrafyamızda yaşanan sıkıntıları bahane etmeye gerek yok. Coğrafyadan memnun olmayıp beyin göçüyle yurt dışına gidenler arasında bu listeye henüz giren bir Türk yok.

Ancak!

Bu durumu yenilgi olarak kabul etmekten ziyade, fırsat olarak görmemiz gereken son zamanlardayız.

Ülkemizin sanayi devlerinden veya bu devlerin liderlerinden birini, bir medya şirketini (Çuvaldızını kendimize de saplayalım, çünkü listede TechCrunch kurucusu Michale Arrington da var), bir sivil toplum örgütünü görmemiz gerekiyor.

Hiçbir şeyden şikayet etme lüksümüz yok. Durmadan sıkı bir şekilde çalışmamız ve birlikte olmamız gerekiyor.

Hakkı Alkan

TechInside.com'un kurucusu olarak ekipte yer alan Hakkı Alkan, girişimcilik, dijital dönüşüm ve strateji konularında içerikler üretiyor. Kurucusu ve yöneticisi olduğu diğer şirketler; ShiftDelete, Sosyopat, Pembe Teknoloji.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>