Mastercard kartlarda manyetik şeridi kaldırıyor

0

kartlarda manyetik şerit

Mastercard kartlarda manyetik şeridi kaldırmayı planlıyor. 2033 yılında tüm kartlar manyetik şeritsiz olacak.

Mastercard kartlarda manyetik şeride son verecek

Mastercard, 2024’ten itibaren “çoğu pazarda” ödeme kartlarındaki manyetik şeridi kaldıracağını duyurdu. Mastercard, kartların güvenliği konusunda nemli bir adım atmış oldu.

Şirket, Avrupa’da yeni çıkarılan Mastercard kredi ve banka kartlarında manyetik şeridin yer almayacağını açıkladı. 2027’den itibaren Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bankaların artık manyetik şeritli çipli kartlar vermelerinin gerekmeyeceğini söyledi. 2029’a kadar, ABD ve Kanada’daki ön ödemeli kartlar dışında manyetik şeritli yeni Mastercard kredi veya banka kartları çıkarılmayacak. Mastercard, 2033 yılına kadar kredi veya banka kartlarından hiçbirinin manyetik şeride sahip olmayacağını bekliyor.

Mastercard Siber ve İstihbarat iş başkanı Ajay Bhalla, “Tüketicilerin basit, hızlı ve gönül rahatlığıyla ödeme yapabilmelerini sağlayan bu sınıfının en iyisi yetenekleri tam olarak benimsemenin zamanı geldi” dedi. Mastercard’a göre manyetik şerit, ilk olarak 1960’ların başında, bankaların kart bilgilerini kodlamasına ve müşterilerin kartlarını hatalı hesap numaralarına karşı doğrulamasına izin vermek için IBM tarafından geliştirildi. Ancak çip teknolojisinin gelişinden bu yana manyetik şerit tabanlı bir düşüş oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>