NAND Flash fiyatları düşüyor!

0

NAND Flash sektörüne yeni şirketlerin eklenmesiyle birlikte NAND Flash fiyatları düşmeye başlamıştı. Bu düşüş, bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

NAND Flash fiyatları

Samsung’un lider olduğu NAND Flash sektöründe dalgalanmalar yaşanmaya devam ediyor. bu sektöre yeni üreticilerin katılması, üretilen bit miktarında artış yaşanmasını sağladı. Ancak artan bit miktarıyla üreticiler, satış fiyatlarını artıramadı.

Bit miktarında Intel yüzde 50, Kioxia ise yüzde üretim artışı yaşadı. Sektördeki üreticiler, NAND Flash fiyatlarını artırmak istese de bit artışına rağmen fiyatlarda düşüş yaşandı. Bunun ana nedeni ise büyük üreticilerin fiyatları baskılaması oldu.

Samsung satış payını yüzde 34,9’a çıkararak NAND Flash sektörünün lideri konumunda yer aldı. Intel ise yaşadığı yüzde 37,2 büyüme ile dikkat çeken ikinci isim oldu. Tahminlere göre bir süre ddaha uygun fiyatlı SSD satışları devam edecek gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>