Otomasyon hükümetleri nasıl etkileyecek?

0

Otomasyon

Elon Musk, otomasyonun hükümetlerini nasıl etkileyeceğine yönelik öngörülerini açıkladı. Otomasyonun hükümetleri temel gelir uygulamasına iteceğini söyledi.

Otomasyon ile istihdam ve savunma sanayi çekincesi

Otomasyon sistemleri, iş süreçlerinde insana olan ihtiyacın azalmasını sağlıyor. İşletmeler için hız ve verimlilik anlamına gelen bu dönüşüm, vatandaşlar için ise istihdam sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Dolayısıyla olası bir işsizlik durumuna karşı hükümetlerin hazırlıklı olması gerekiyor. Geçtiğimiz yıl Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, robotlardan vergi alınması gerektiğini söylemişti.

Musk da benzer bir öneri ile hükümetlerin gelecekte evrensel temel gelir uygulamasına geçilmesi gerekeceğini söyledi. Ayrıca insan zekasından daha zeki olacak olan yapay zekanın da dünya için bir tehdit olduğunu belirtti. Dolayısıyla yapay zekaya karşı hem güvenlik hem de istihdam konusunda önlemler alınması gerektiği vurguladı.

Geçtiğimiz günlerde bir araştırma enstitüsü ile bir savunma sanayi firması ortaklık kurmuş ve yapay zekalı otonom silah geliştirme çalışmalarını duyurmuştu. Ancak akademiden gelen tepkiler sonrasında bu ortaklığın sonlandırılmasına karar verilmişti.

Finlandiya’da ise Musk’ın belirttiği şekilde küçük bir toplulukta temel gelir uygulamasına başlanmıştı. Ancak daha sonra deneklerin psikolojik durumundaki değişimler nedeniyle bu deney de iptal edilmişti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>