Techinside Google News
Techinside Google News

Rekabet Kurumu’ndan Google’a dev ceza!

Rekabet Kurumu, Google için 482 milyon TL ceza kesti. Arama devinin otel sorgularında haksız rekabet yarattığını ifade etti.
- Advertisement -

Google, Türkiye’de rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Rekabet Kurumu tarafından mercek altına alındı. Buna göre Kurum, Google’ın otel aramalarında rakiplerine karşı haksız avantaj sağladığı gerekçesiyle 482 milyon TL para cezası kesti.

Rekabet Kurumu’ndan Google’a 482 milyon TL’lik otel sorguları cezası

2021 yılına dayanan araştırmalar kapsamında Rekabet Kurumu, Google şirketinin genel arama motoru pazarındaki hakimiyetini kötüye kullandığını tespit etti. Bu kapsamda kendi yerel arama ve konaklama fiyat karşılaştırma hizmetlerini ön plana çıkardığına ve rakiplerine engel olduğuna karar verdi.

google-mesajlar-selfie-gif

Bu karar sonucunda Google’a 296 milyon TL’lik idari para cezası kesildi. Ayrıca ihlallerin giderilmesi için de bir dizi yükümlülük uygulanması gerektiği ifade edildi.

İnceleme süreci boyunca şirket, yerel arama hizmetlerine ilişkin yeni tasarım önerileri sunarak Rekabet Kurumu’nu ikna etmeye çalıştı. Kurum ise Google’ın bu önerilerini 3 aylık bir deneme süreciyle değerlendirmeye aldı.

Ancak Google, geçtiğimiz aylarda devreye aldığı yeni arama tasarımına otel aramalarını dahil etmedi. Bu durum ise Google’ın Rekabet Kurumu kararlarını tam olarak yerine getirmediği anlamına geliyordu. Bunun üzerine Google’a 15 Nisan 2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere günlük gelirine göre para cezası uygulamaya başladı.

rekabet kurumu google

Google, 21 Mayıs tarihinde otel aramalarına ilişkin eksiklikleri tamamlayarak süreci sonlandırdı. Ancak Rekabet Kurumu, Google’ın yükümlülüklerini ihlal ettiğini dile getirerek otel sorgularını yeni tasarıma dahil etmediğini söyledi. Bu ihlal nedeniyle Google’a toplamda 482 milyon TL’lik rekor bir ceza kesildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir