Restorasyon için drone’lar kullanılacak

0

Çin Seddi

Çin Seddi restorasyon çalışmaları için Intel ile iş birliği yapıldı. Bu iş birliği ile Çin Seddi restorasyonu çalışmalarında drone’lar da görev alacak.

Çin Seddi ileri teknoloji ile restore edilecek

Çin Kültürel Mirası Koruma Vakfı’nın, Intel ile yaptığı iş birliğine göre restorasyon çalışmalarında dronelar kullanılacak. Çalışmada öncelikle Falcon 8+ model dronelar ile Jiankou bölümü görüntülenecek. Elde edilecek olan görüntüler bir yapay zeka programı ile incelemeye alınacak. Yapay zeka algoritması görüntüdeki çatlaklar, kusurlar, eksik yapılar vb durumları tespit ederek, yetkili kişilere bildirecek.

Daha sonra ise yapay zeka ile yeni bir 3D model oluşturularak restorasyon işlemi için fikir verilecek. Bu yeni 3D tasarım, restorasyon çalışmalarının nasıl yürütüleceği konusunda mimarlara ve arkeologlara yol gösterecek.

Böyle bir teknoloji, restorasyon çalışmalarında ilk kez kullanılmış olacak. Drone’lar insanların gözlemleyemeyeceği noktaları inceleyebilecek, yapay zeka algoritması ise insan gözünden kaçabilecek çatlak ve hataların analiz edilmesini sağlayacak. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>