Snapchat’in değeri yapay olarak mı büyütülüyor?

0

Teknoloji şirketlerinin değerlendirmeleri her zaman tartışma konusu olmuştur. Klasik şirketlere oranla, elinde bulundurduğu aktif/pasiflere göre değil de, sahip olduğu teknolojilerin getiri potansiyeline göre daha subjektif değerlendirmelere açık olan teknoloji şirketleri, bu avantajı kullanarak, büyük hisse fiyatlarına ulaşabiliyorlar. Peki Snapchat’in değeri ne kadar?

Halka açılmak üzere olan Snapchat için de aynı tartışmalar başlamış görünüyor. 40 milyar dolar şirket değeri olduğu iddia edilen Snapchat için bazı yatırımcılar bu rakamın çok abartılı olduğunu düşünüyor.

Facebook’un değeri nasıl belirleniyor?

Facebook’a bakıldığında, yıllık gelirinin 10 katı kadar bir toplam şirket değeri görülürken Snapchat’te bu rakam 120 kata çıkıyor.

Geçe yıl 50 milyon dolar gelir sağlayan şirketin, bu yıl 300 milyon dolara çıkması onun yakın gelecekte de büyük ivme kazanacağını düşündürtüyor. Ancak 2017 ve 2018’de 1 milyar dolar üzerinde gelir sağlasa bile bu rakam hala 40 milyar doların 40’ta biri anlamına geliyor.

Snapchat’in şu andaki değerinin 3 milyar dolar olduğu, elindeki potansiyelle de 2017 ve 2018 içinde 10 milyar dolar maksimum değere ulaşabileceğini savunanlar, hisse fiyatlarının da bu değerlendirme üzerinden yapılmasını doğru buluyorlar.

Dolayısıyla, 40 milyar dolarlık değerlendirme üzerinden hisse satın alacak yatırımcıların, sonraki 5-10 sene boyunca ağır bir zarar içinde kalabilecekleri riski bulunuyor. 40 milyar dolarlık fiyatı dile getirenler ise şirketin CEO’su Evan Speigel’in karizmasının, onu teknoloji dünyasında Zuckerberg’ten daha yukarı taşıyacağını düşünenler. Ancak bu kadar subjektif bir bakış açısıyla yatırımcıları piyasa değerinden 10 kat fazla hisse senetlerini satın almaya ikna etmeye yeterli olacak mı?

Bu soruların cevabı, 2017’nin ilk yarısında gerçekleşebilecek halka arz sırasında ortaya çıkacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>