SolarWinds yazılımı şirketleri zor durumda bıraktı

0

SolarWinds yazılımı

SolarWinds yazılımı güvenlik açığıyla gündeme gelmişti. SolarWinds yazılımını kullanan Nvidia ve Intel de mağdurlar listesine eklendi.

SolarWinds yazılımı mağdurlarına Nvidia ve Intel de eklendi

Geçtiğimiz günlerde ABD Enerji Bakanlığı siber saldırıyla gündeme gelmişti. Bakanlığa yapıldığı belirtilen bu saldırıda, kullanılan bir yazılımdaki güvenlik açığının ana neden olduğu vurgulanmıştı.

SolarWinds’e ait bu yazılımı kullanan şirketler, hızlı bir şekilde inceleme başlatarak kendilerinin durumunu analiz ediyorlar. Yapılan incelemelerde SolarWinds yazılımının kullanıldığı Nvidia ve Intel sunucularında zararlı kodlar tespit edilmiş durumda. Orion yazılımının Mart ayındaki güncellemesine kadar hackerların bu yazılımı kullanan şirketlere sızabildiği öğrenildi.

18 bin civarında büyük ölçekli bir müşteri kitlesine sahip olan SolarWinds’in böyle bir siber saldırıya uğraması birçok şirketi zor durumda bırakmış durumda. Microsoft’un ardından Nvidia ve Intel’in de aralarında bulunduğu toplamda 24 şirkette bu zararlı kodlara rastlandı. Saldırganların şimdilik herhangi bir veriye erişemediği belirtiliyor. Ancak yapılacak daha detaylı incelemelerde bu sonuç farklılık gösterebilir. SolarWinds yazılımının bıraktığı etki, uzun bir süre daha devam edecek gibi görünüyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>