Sürücüsüz Chevrolet çok yakında!

0

Apple ve Google şu ara farklı otomobil üreticilerine ait modellerle sürücüsüz araç teknolojilerini denerken, ABD’nin en ünlü markalarını çıkaran General Motors sürpriz bir hamleyle atağa geçti. Chevrolet, Buick ve Cadillac gibi markaların sahibi GM, Silikon Vadisi’nde otonom araç denince ilk akla gelen girişimlerden olan Cruise adlı şirketi 1 milyar dolar karşılığında satın aldı.

Anlaşma sonrasında kendi operasyonlarına GM’den ayrı olarak devam edecek olan Cruise, bir yandan da General Motors fabrikalarında üretilen otomobilleri kendi teknolojileriyle donatmak için kolları sıvayacak. Anlaşmayı Re/code için değerlendiren GM Başkanı Dan Ammann, “Bu alım sayesinde kendi kendine gidebilen otomobillerimizin piyasaya çıkışı kayda değer biçimde hızlanacak” ifadesini kullandı.

Sürücüsüz araçlarda üst vitese geçildi

Bugüne kadar toplamda 18,8 milyon dolar yatırım toplayan Cruise Automation, standart araçları otonom hale getirmeye yarayan kitlerini tanesi 10 bin dolardan satıyordu. Şirketin rezerve usulü satışa sunduğu ilk 50 otonom kitinden birini satın almak artık mümkün değil. Bu kitler ve devamı, GM araçlarına önümüzdeki dönemde fabrika çıkışında sürücüsüz kullanım kabiliyeti kazandırmakta kullanılacak.

Önümüzdeki dönemin en popüler trendlerinden biri halini alacağı anlaşılan sürücüsüz otomobiller için bir yandan teknoloji devleri, diğer yandan otomotiv sektörünün gediklileri adeta bir yarış halinde. Google’ın karıştığı son kaza, anlaşılan iki tarafı da yavaşlatmadı. Yakın dönemde Lyft ile kurduğu iş ortaklığı sonrası 10 yıl içinde kendi kendine yol alan araç filosu kurma planları yapan General Motors, bakalım Cruise alımıyla vites yükselterek sürücüsüz Chevrolet ve Cadillac’ları piyasaya vaktinde sunabilecek mi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>