Sürücüsüz otomobil testleri nasıl yapılıyor?

0

Sürücüsüz otomobil testleri

Waymo sürücüsüz otomobil testleri için videolar paylaştı. Bu videolarda, araçların çok zorlu şartlarda test edildiği görülüyor.

Waymo sürücüsüz araç testleri

Google’ın sürücüsüz araç girişimi olan Waymo,A ABD’de Phoenix şehrinde özel bir test sahasına sahip. Bu sahada, farklı engeller ve yapay trafik yoğunluğu bulunuyor.

Waymo paylaştığı videolarla, bu testlerin nasıl yapıldığını tanıttı.

Öncelikle Waymo’nun sürücüsüz araçlarında lidar, radar ve kameralardan oluşan üçlü kombinasyon kullanıldığı görülüyor. Bu üçlüden, sürüş boyunca veriler toplanıyor.

Araçların üzerinde bulunan kameralar ve sensörler, yağmur ve çamur gibi durumlardan etkilense bile herhangi bir temizlik işlemiyle bu cihazlara müdahale edilmiyor. En kötü şartlarda bile cihazlardan veriler toplanarak, sürücüsüz araçlar en kötü senaryolara karşı hazırlanıyor. Böylelikle araçların kötü hava koşullarında bile nesneleri tanımlayabilmesi ve ona göre hareket edebilmesi için çalışılıyor.

Aşağıdaki videolar ile Waymo tarafından yapılan testleri izleyebilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>