Tesla sahipleri araçlarına ne tür enerji sağlandığını görecek

0

Tesla sahipleri enerji

Artık Tesla sahipleri araçlarına ne tür enerji sağlandığını görebilecekler. Elektrik araç sahipleri, ne kadar kömür ne kadar güneş enerjisi sağlandığını görecek.

Tesla sahipleri enerji takibi yapabilecekler

Elektrikli araçlar her ne kadar çevre dostu olsa da bu araçların sağladığı enerji kaynağı da çok önemli. Tesla, araç sahiplerinin enerji kaynaklarını görebilecekleri bir özellik geliştirdi.

Tesla aracı için Fitbit gibi ücretsiz bir uygulama olan TezLab, Supercharger’lar ve diğer şarj noktalarından gelen enerjinin türünü gösteriyor. Böylelikle fosil yakıtların ve yenilenebilir enerjinin kesin türlerini ve yüzdelerini ayırarak gösteren yeni bir özellik geliştirildi.

TezLab CEO’su yaptığı açıklamada, enerji ile ilgili verilerin kaynağını izlediklerini söylüyor. Böylelikle ister evde ister Supercharger’da şarja bağlı olarak atmosfere ne kadar karbon gönderildiği görülebiliyor.

Brooklyn’de TezLab’ın verilerine göre enerjinin yüzde 1,7’si güneş enerjisinden geliyor. Yenilenebilir enerjinin birincil kaynağı, Hoover Barajı sayesinde aslında yüzde 65,6 ile hidroelektrik oldu. Supercharger’dan kalan enerji yaklaşık yüzde 33 doğal gazdan geliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>