Tofaş ve Vodafone kolları sıvadı: Otomotiv sektöründe dijital dönüşüm

0

Tofaş ve Vodafone

Tofaş ve Vodafone Business bir iş birliği kararı aldı ve Endüstri 4.0 adına dijital dönüşüm projesini hayata geçirmek için işbaşı yaptı. Bilişim teknolojilerinin sağladığı avantajlar sayesinde makinelerin birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan bu projenin hedefleri neler?

Facebook evden çalışma sistemini uzatıyor

Tofaş ve Vodafone Endüstri 4.0 ile dijital dönüşüm için yola çıktı

Sanayi ile teknolojiyi birleştiren Endüstri 4.0, düşük maliyetli ve performansı yüksek olan güvenli donanımların üretilmesini hedefliyor. Cihazları birbirine bağlayan cihaz tabanlı bağlantı teknolojisi de (IoT) bilgi alışverişinin entegrasyon sistemleri, sensörler ve işlemciler aracılığıyla yapılmasını sağlıyor.

Akıllı fabrikaların sayısını artıran Endüstri 4.0, robotların veri analizleri eşliğinde üretim yapacağını öngörüyor. Yılda 450 bin adet araç üretebilecek kadar büyük bir fabrikaya sahip olan Tofaş, Bursa’daki iş yerinde Vodafone Business’a ait olan “Özelleştirilmiş Mobil Şebeke” teknolojisinden yararlanacak.

Tofaş ve Vodafone Endüstri 4.0

İnsanlar ile nesneler arasında bir bağlantı kuran bu teknoloji, Tofaş’ın kullandığı kablosuz ve sabit ağ sisteminin yerine geçecek. Böylece otomotiv sektöründe dijital dönüşümün yaygınlaştırılması adına önemli bir adım atılacak.

Dijital bağlantı, “Özelleştirilmiş Mobil Şebeke” isimli teknoloji sayesinde makinelerden, IoT sensörlerinin akıllı istasyonlara sağladığı verilerden ve üretim hattında kullanılan sıkma makinelerinden sağlanacak. Hem hızlı hem de kesintisiz bir bağlantı kullanmak isteyen Tofaş, ilk önce 4G altyapısını kullanacak.

Tofaş ve Vodafone dijital dönüşüm

Tofaş Bilgi ve İşlem Teknolojileri Direktörü Özgür Çetinoğlu, bu teknolojinin 5G’ye dönüştürülebileceğini söyledi. Çetinoğlu, daha yalın ve daha esnek bir ağ altyapısının kullanılacağını da ifade etti.

“Özelleştirilmiş Mobil Şebeke” sayesinde araçların, insanların ve stokların nerede olduğu tespit edilebilecek ve hâlihazırda yürütülen projelerin etkisi artırılacak. Tofaş ve Vodafone Business, Endüstri 4.0 sayesinde elde edilen bütün üretim verilerini tek bir seferde analiz edebilecek.

İş gücü yönetimine sağlanan destek, güvenli ve gecikme oranı son derece düşük olan Endüstri 4.0 bağlantısının kullanılmasına önayak olacak. Bu bağlamda Tofaş’ın üretim konusundaki hızı artacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>