Corona virüsün toplu taşımaya etkisi

0

Corona virüsü yakın zaman önce Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından pandemi ilan edildi. Ülkemizde de vakaların artmasıyla, sıkı önlemler alınmaya başlandı. Hem bireysel hem de kamusal alanda alınan önlemlerle salgının yayılması engelleniyor. Bireysel olarak alınan önlemlerden biri de toplu taşıma kullanımı oldu. Vatandaşlar artık zorunlu olmadıkça evden çıkmıyor ve mümkün olduğunda toplu taşımalardan uzak duruyor. Moovit tarafından yayınlanan toplu taşıma raporu da bunu somut bir şekilde gözler önüne seriyor. Corona virüsün toplu taşımaya etkisi ne seviyede?

Corona virüsün toplu taşımaya etkisi raporlandı

COVID-19 nedeniyle, dünya genelindeki büyük şehirlerde toplu taşımadaki yolcu sayısı önemli ölçüde azaldı. Birçok ülke sakinleri evinden çalışmayla birlikte, hastalığa maruz kalmalarını en aza indirgemek için toplu taşımalardan kaçınmakta ve yerel toplu taşıma hizmetlerindeki büyük değişikliklerden dolayı şehirleri içindeki seyahat etme yöntemlerini değiştirdi. Bu değişim yayınlanan bir rapor ile gözler önüne serildi. 

Bu arada yüzdelere bakmadan önce hemen belirtelim, veriler, Moovit’in 750 milyon kullanıcısının etkinlik düzeylerinin analizine dayanıyor. Analizde İstanbul, İzmir-Aydın, Ankara, Antalya, Bursa ve Adana-Mersin’deki toplu taşımayı kullanan yolcu sayısı analiz edildi. Örneğin, Ankara‘da, salgın öncesi toplu taşıma kullanan yolcu sayısına kıyasla, toplu taşıma kullanımı yüzde 75 oranında azaldığı ortaya çıktı.

İstanbul ve diğer şehirlerdeki değişime aşağıdaki tablodan göz atabilirsiniz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>