TV üreticileri kullanıcı verilerini satıyor!

0

TV üreticileri kullanıcı verileri

Washington Post tarafından yapılan bir araştırma sonrasında, TV üreticileri kullanıcı verilerini satıyor iddiaları gündeme geldi. Peki bu iddialar ne kadar doğru?

TV üreticileri kullanıcı verilerini satıyor mu?

Günümüzde TV sektöründe LG ve Samsung gibi dev isimlerin yanı sıra, farklı ve çok ucuz markalar da yer alıyor.  Washington Post, TV sektöründeki üreticileri inceleyerek bu üreticilerin izleyici verilerini paylaşma durumlarını ele aldı.

Yapılan araştırmalara göre, ortalama bir ABD vatandaşı günde 3 saat TV izliyor. Kullanıcıların TV’de neler izlediği doğrudan finansal bir veri içermese de reklam veren şirketler bu verilere ihtiyaç duyuyor.  Böylelikle TV üreticileri, kullanıcıların neleri izlediğine yönelik verilere paylaşarak, reklam verenlere geniş bir veri tabanı sunabiliyor.

Washington Post, bu veri toplama işleminin büyük ve küçük birçok marka tarafından yapıldığını söylüyor. Privacy PC’den David Balaban, TV satın alan kişilerin neredeyse yüzde 90’ının veirlerini paylaşmayı gönüllü olarak kabul ettiğini vurguluyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>