Uber’deki cinsel taciz kitap oldu

0

Şubat 2017’de Uber’de yaşanan cinsel taciz kitap oldu. Kitap önümüzdeki yıl okurla buluşacak

Araç çağırma uygulaması Uber’de yaşanan cinsel taciz skandalı kitap oldu. Taciz olayına maruz kalan konum güvenlik mühendisi Susan Fowler başından geçenleri bir kitap olarak yayımlamaya hazırlıyor. Fowler’ın kitabı “Whistleblower: My Journey to Silicon Valley and Fight for Justice at Uber” adını taşıyor ve Mart 2020’de okurla buluşacak.

Susan Fowler’ın maruz kaldığı taciz olayı Şubat 2017’ye dayanıyor. Kasım 2015’de Uber’de mühendis olarak çalışmaya başlayan Susan Fowler, şirketteki cinsiyetçi yönetim tarzını açığa çıkaran bir blog yazısı paylaştı.  Fowler yazısında göreve geldiği andan itibaren tacizin başladığını ve bölüm yöneticisinin şirketiçi sohbet platformu üzerinden taciz ettiğini belirtti.

CEO Kalanick istifa etti, Fowler New York Times’da çalışmaya başladı

Fowler taciz konusunu Uber İK bölümüyle paylaştı ve bunun  ardından başka bir bölüme geçti. Taciz meselesini bu bölümdeki kadınlarla da paylaşan Fowler, diğer kadınların da benzer deneyimlere sahip olduğunu öğrendi. Bunun üzerine konunun araştırılması için İK’dan açıklama istedi. Bunun ardından ise konu araştırıldı ve söz konusu yöneticiyle ilgili herhangi şikâyet gelmediği aktarıldı. Fowler’ın iddialarını okuyan o dönemki Uber CEO’su Travis Kalanick, iddiaların araştırılacağını açıklamıştı.

İddiaların doğrulandığı ortaya çıkınca Uber CEO’su Travis Kalanick  görevinden istifa etmişti. Susan Fowler şu an New York Times’ın teknoloji bölümündeki konuk yazarların yazılarının yayımlandığı bölümün editörlüğünü üstleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>