Fransa WhatsApp’ı uyardı!

0

WhatsApp kullanıcı

WhatsApp kullanıcı verilerini Facebook’a aktararak reklam vb çeşitli amaçla bu verilerin korunmasını sağlıyor. Ancak WhatsApp kullanıcı verilerinin paylaşılması konusunda Fransa’dan önemli bir uyarı geldi.

WhatsApp kullanıcı verileri paylaşımı

Fransa’nın gizlilik denetimi şirketi CNIL, WhatsApp’ın 30 gün içinde ana şirket Facebook’a veri aktarmasını durdurmasını talep etti. CNIL, mesajların analiz edilerek kullanıcı verilerinin kullanılmasının hatta Facebook ile paylaşılmasıyla Fransa Veri Koruma Yasasını ihlal edildiğini açıkladı. Ayrıca Working Party 29 adlı Avrupa veri koruma yetkilileri WhatsApp’ten, Facebook’un kabul ettiği hedefli reklamcılıkla ilgili verilerin aktarılmasını durdurmasını istedi.

Geçen yıl WhatsApp, kullanıcılara verilerini hedefli reklamcılıkla, güvenlikle ve iş zekası amaçlarıyla Facebook’a aktarılacağını bildirmek için hizmet şartlarını ve gizlilik politikasını değiştirmişti.

WhatsApp’ın bu talebe nasıl bir cevap vereceği henüz bilinmiyor. Eğer kabul edilmezse Fransa’da WhatsApp kullanımı yasaklanacak mı ilerleyen günlerde göreceğiz.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>