Windows güvenlik açığı tespit edildi

0

Microsoft Windows güvenlik açığı için kullanıcıları uyardı. Bu güvenlik açığıyla ilgili en kısa sürede çözümün sağlanacağı da belirtildi.

Microsoft Windows güvenlik açığı için açıklama yaptı

Micrososft yaptığı açıklamada, Windows işletim sistemindeki bir güvenlik açığıyla ilgili kullanıcılara uyarıda bulundu. Bu güvenlik açığının tüm Windows kullanıcılarını etkilediği belirtildi.

Microsoft, yazı tipi renderlamak için kullanılan Adobe Type Manager Library isimli kütüphanesinde güvenlik açığının tespit edildiğini belirtti. Bu kütüphanede iki adet uzaktan kod uygulamasının olduğu, bunun da kullanıcılar için güvenlik açığına neden olduğu duyuruldu. Uzaktan kod uygulamasının, saldırganların kullanıcıların bilgisayarlarını çalıştırmasına ve kendi istekleri için kullanmalarına imkan veriyor.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, 14 Nisan’da yayınlanacak güncellemeyle bu güvenlik açığının giderileceği belirtildi. Bu süre geçene kadar kullanıcıların Preview Pane, Details Pane bölmelerini ve WebClient servisini devre dışı bırakmaları önerildi. Ayrıca ATFMD.DLL dosya isminin değiştirilmesi de önerildi.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>