Yapay zeka ile felçli insanlar yürüyebilir

0

Yapay zeka ile felçli

Intel tarafından geliştirilen yapay zeka ile felçli insanların yürüyebileceği belirtiliyor. Test aşamaları devam eden çalışma başarıyla sonuçlanırsa, yeni bir umut ortaya çıkabilir.

Yapay zeka ile felçli insanlar iyileşebilir

Intel ile ABD’deki Brown Üniversitesi araştırmacıları, felçli insanların yürüyebilmesi için yeni bir yapay zeka projesi üzerinde çalışıyor. Özellikle omurilik zedelenmesine bağlı felç hastalıklarını iyileştirmeye çalışan ekip, hastalara hareket kontrolü vermeye çalışıyor.

Projeyle, kopmuş sinir liflerine beyinden sinyaller gönderilebilmesi ve felçli kişilerin yeniden yürüyebilmesi hedefleniyor. Yapay zeka ile sinir liflerine doğru ve gerçek zamanlı şekilde sinyallerin iletilmesi amaçlanıyor.

Henüz test aşamasında olan bu proje eğer başarı ile sonuçlanırsa, felçli kişilerin yürüyebilmesi için yeni bir umut ışığı ortaya çıkabilir. Intel, donanım ve yazılım ekibiyle bu proje için yoğun bir şekilde çalıştıklarını duyurdu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>