Yapay zeka kendi dilini icat edince Facebook panikledi

0

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile Tesla’nın patronu Elon Musk arasındaki yapay zeka tartışması henüz çok yeniyken, Facebook içinde ilginç bir gelişme yaşandı.

Facebook’un geliştirdiği bir yapay zeka uygulaması, İngilice içinde kendine özgü yeni bir dil yaratarak, Facebook yöneticilerini hem şaşırttı hem de panikletti. Yapay zeka uygulamasının fişini çeken Facebook şimdi nerede hata yaptıklarını anlamaya çalışıyorlar.

Yapay zekanın kendi dilini geliştirmesi şimdilik bu yazılımların insanları virüs olarak görüp yok etme kararı almasını sağlayacak bir gelişme değil. İki yapay zeka botunun kendi arasında anlaşmak için birbirlerine insanların anlamayacağı şekilde İngilizce kelimeler göndermesi, botların daha hızlı, daha efektif iletişim kurmak için insan dilindeki fazlalıkları atması olarak yorumlanıyor. 

Öte yandan, bu gelişme aynı zamanda, bir gün kritik silah sistemlerini veya alt yapı sistemlerini kontrol eden yapay zekaların, insanları yok etmeye karar vermesinin de mümkün olabileceğine dair endişeleri artırıyor. Bu konuda önümüzdeki dönemde çok çetin tartışmaların yaşanacağını da tahmin etmek zor değil.

Temmuz ayında Elon Musk ABD’li valileri yapay zeka çalışmalarını denetlemeleri konusunda uyarınca yapay zeka çalışmalarına milyarlarca dolar yatırmış olan Zuckerberg küplere binerek Elon Musk’ı korkak ve gerici olmakla suçlamış, Elon Musk ise Zuckerberg’in yapay zekanın potansiyelini anlayamayacak kadar limitli bir görüşe sahip olduğunu iddia ederek cevap vermişti.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>