Yapay zeka, yapay zeka geliştirecek yapay zeka geliştirdi

0

Yapay zeka konusundaki gelişmeler dünyayı hem şaşırtmaya hem de korkutmaya devam ediyor. 

Google’ın onlarca milyar dolar harcadığı yapay zeka çalışmalarında, tüm insanlığı ilgilendiren çok ilginç bir gelişme yaşandı.

Yapay zeka uzmanlarının işi bitti

Google’ın Brain ismini verdiği yapay zeka laboratuvarı, elindeki mevcut yapay zeka sistemini,  yeni yapay zeka sistemleri geliştirecek şekilde programladı. Ve sonuç olarak, Google Brain, şirketin artık üniversitelerde yapay zeka geliştirecek yazılım uzmanları aramasına gerek bırakmayacak şekilde, yapay zeka yazılımları geliştirecek bir yapay zeka platformu yarattı.

AutoML adını alan bu yeni yapay zeka platformu, bundan böyle ihtiyaç duyulan farklı yapay zeka rutinlerini geliştirecek. Üstelik bunun için bir yapay zeka uzmanının çalışması da gerekmeyecek. Google yöneticileri, ihtiyaç duydukları farklı yapay zeka rutinlerini AutoML üzerinden kolayca yaratabilecekler.

Google Brain ekibi, AutoML’in yeteneklerini ölçmek için, bir çocuk zekasına sahip olan ChildAI isimli örnek bir yapay zeka rutini geliştirmesini istediler ve ortaya çıkan ChildAI şimdi gördüğü nesneleri tanıyan, öğrenen, kendini geliştiren, son derece başarılı bir yapay zeka rutini olarak çalışmaya devam ediyor.

Bir yandan AutoML de kendini geliştirip yeni yetenekler kazanırken, yakın gelecekte ortaya çıkacak yapay zeka rutinlerinin çok daha yetenekli, çok daha etkileşimli ve çok daha “insansı” olması bekleniyor. 

Bir diğer deyişle, artık yapay zeka kendisi için yapay zekalar yaratabilecek kadar insan kontrolünden çıkma sınırına gelmiş durumda. Elon Musk şu anda Google binalarına saldırıp bütün yapay zeka çalışmalarını havaya uçuracak bir saldırı timi kurmak için çalışmaya başladı mı, bilemiyoruz, ama Terminatör filminin senaryosundaki Skynet bölümü şu anda gerçekleşmiş bulunuyor, bakalım robotların sokaklarda insan avladığı diğer bölümler ne zaman gerçek olacak?

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>