Techinside Google News
Techinside Google News

ZeroEyes okul güvenliğini sağlayacak

ZeroEyes okul güvenliği için yapay zeka çözümünü sunuyor. Okullardaki kameralardan alınan görüntüler ZeroEyes ile güvenlik için kullanılacak.

ZeroEyes’ın yapay zeka destekli güvenlik kameraları yakında ABD okullarındaki silahları tespit edecek. Okullardaki güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla yetkililer, ZeroEyes’in patentli yapay zeka kamera gözetim sistemi teknolojisine milyonlarca yaptırım uygulamayı düşünüyor.

ZeroEyes okul güvenliği için özel çözüm geliştirdi

ABD’deki  okullarda silahlı şiddet hâlâ yaygın ve son yıllarda okullarda silahlı saldırılarda keskin bir artış görülüyor. Artık askeri gaziler tarafından kurulan ABD merkezli bir firma olan ZeroEyes, güvenlik kamera sistemleri için patentli bir yapay zeka teknolojisi geliştirdi. Bu teknoloji görünür ateşli silahları gerçek zamanlı olarak tespit ediyor. Milletvekilleri ve yetkililer, güvenlik önlemlerini artırmak amacıyla Kansas’taki okullara, okul sahasındaki ateşli silahları tespit etmek için  patentli yapay zeka kamera gözetim teknolojisini kullanmalarını öneriyor.

- Advertisement -

AP News, Kansas’ın yakında okullara yapay zeka destekli gözetleme kameraları donatmaları için 5 milyon dolara kadar hibe teklif edebileceğini bildirdi. Ancak Kansas Valisi Laura Kelly henüz harcamaları onaylamadı ve akademilerin belirli gereksinimleri karşılaması gerekecek. Yapay zeka yazılımının patentli olması, ‘nitelikli terörle mücadele teknolojisi olarak belirlenmiş olması, belirli güvenlik endüstrisi standartlarına uygun olması, halihazırda en az 30 eyalette kullanımda olması ve ‘minimum 300 alt sınıflandırma ile üç geniş ateşli silah sınıflandırmasını’ tespit edebilmesi gerekiyor. Raporda “en az 2.000 permütasyon” vurgusu yapılıyor.  Firma, Florida’daki Marjory Stoneman Douglas Lisesi’nde ölümcül bir silahlı saldırı gördükten sonra bu teknolojiyi geliştirdi. Bir silah tespit edildiğinde yapay zeka sistemi, eski emniyet görevlileri ve gaziler tarafından görevlendirilen bir operasyon merkezine gönderilen bir uyarıyı tetikliyor.

Tehdit doğrulanırsa okul yetkililerine ve yerel yetkililere uyarılar gönderilerek potansiyel tehditlere hızla yanıt vermeleri ve şiddeti önlemeleri sağlanıyor. Amaç, potansiyel tehditleri tehlikeli durumlara dönüşmeden önce engellemek. Yapay zeka destekli bu gözetleme kamera sistemlerini kullanma kararının uygulanmasına ilişkin mevzuat halen Kansas Valisi önünde beklemede. Belgede, okul güvenliğini milyarlarca dolarlık bir sektör haline getiren yüksek profilli silahlı saldırılar ve eyalet başkentlerindeki şirketler dahil olmak üzere iki önemli olaya dikkat çekildi ve politika yapıcılar kendi özel kurumsal çözümlerini eyalet yasalarına yazmaya başarılı bir şekilde ikna edildi. Son yıllarda silahlı okul saldırılarında keskin bir artış görüldü; 2021, 2022 ve 2023 yıllarının tümü en az 2008’den bu yana rekor kırdı. 2023’te en az 82 olay yaşandı, ancak CNN’e göre 2022, 46 ölümle en ölümcül yıllardan biriydi .

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir