117 milyon Linkedin hesabı tehlikede

0

Popüler kariyer sosyal ağı Linkedin’de 117 milyon hesabın şifrelerinin çalındığı ortaya çıktı. Hacker’ların Darknet’te 117 milyon hesap bilgisini satışa çıkarmasıyla anlaşılan olayda, satışı yapan hacker’ın 2012’de siteyi hackleyen aynı hacker olması dikkat çekti.

Böylece 2012 yılında duyurulan hack olayında elde edilen bilgilerin, düşünülenden daha fazla olduğu da ortaya çıkmış oldu. Sosyal ağın yöneticileri de 2012 yılındaki hacker saldırısını hafife almış olduklarını itiraf etmek zorunda kaldı.

Kariyer sosyal ağı, şifreleri çalınan kullanıcılara ulaşarak şifrelerini değiştirmeleri gerektiğine dair uyarmaya çalışırken bir yandan da tüm kullanıcıları için de şifrenizi değiştirin uyarısı yaptı.

2012 yılında gerçekleşen saldırıda hacker’lar 6,5 milyon Linkedin kullanıcının şifresini ele geçirmişti. Linkedin’in kullanıcı hesap şifrelerini şifrelemeden veri tabanına kayıt ettiği ve bu sayede hacker’ların hesap şifrelerini kolayca okuyabildikleri anlaşılmıştı.

Yeni satış dalgasında, Peace isimli aynı hacker’ın 117 milyon kullanıcı hesabı için 5 bitcoin (2200 dolar) istediği dikkat çekti.

2012 yılındaki hack olayı sonrasında bazı kullanıcılar gizli bilgilerinin açığa çıkmasına neden olduğu için Linkedin’e 5 milyon dolarlık dava açmıştı. Bu saldırıda şifrelerle birlikte email adreslerinin ve başka kişisel verilerin açığa çıkması nedeniyle yine benzer davaların açılacağı düşünülüyor. Bu arada, çalıntı verilerin satışını yapan hacker arama motoru LeakedSource, kullanıcıların başvurması halinde kendilerine ait verilerin arama sonuçlarından çıkarılacağını da açıkladı. Ancak bu işlem elbette hayır amaçlı yapılmayacak, kullanıcılardan verilerinin silinmesi için belli bir “fidye” ücreti istenecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>