ABD donanması 3D yazıcı ile denizaltı yaptı

1

Denizaltılar, uzay gemileri kadar kompleks araçlar. Öyle ki, bir denizaltının maliyeti onlarca milyar dolara ulaşabilirken, denizaltı üretimi yapabilen ülkelerin sayısı da çok fazla değil. Üstelik, modern bir denizaltının üretimi yıllara yayılan bir inşaat projesi olarak çok büyük bir emek istiyor.

Ancak 3D yazıcı teknolojisi şimdi bu dengeleri değiştirebilir. ABD Deniz Kuvvetleri, düşman ülkelerin sahillerine sızacak komandoları taşıması için geliştirilen modern bir mini denizaltının aylarca sürmesi planlanan zorlu prototip üretim sürecisini 3D yazıcı ile bir ay içinde bitirdi.

Üretilen prototip şimdilik çalışan bir denizaltı değil. 3D yazıcı ile sadece denizaltının dış kabuğu üretildi ancak standart üretim metotlarıyla 1 milyon dolara mal olması beklenen dış kabuk için 3D yazıcı ile sadece 100 bin dolar masraf yapıldı. Üretilen kabuk, denizaltıların 3D yazıcılar ile üretilmesinin güvenli olduğunu kanıtlamak için kullanılacak. Derin sularda ağır basınç altında kalan denizaltıların kabuğunun yeterince güçlü olması gerekiyor.

Donanma komutanları şimdi 3D yazıcı ile üretilen denizaltının test sonuçlarını merakla bekliyor. Eğer sonuçlar başarılı gelirse artık ABD donanması da 3D yazıcı ile gemiler üretmeye başlayacak gibi görünüyor. ABD ordusu ise şimdiden pek çok alanda 3D yazıcı kullanıyor. Savaş uçaklarının yedek parçaları, piyadeler için el bombası atarlar ve hatta cephede kullanılacak piyade yemekleri bile artık 3D yazıcılar ile üretiliyor.

Yorumlar

Yorumlara izin verilmiyor