ABD Harvard öğrencisini sosyal medya arkadaşları yüzünden sınır dışı etti

0

ABD’de yabancıların ülkeye girişinde, sadece vize yeterli olmuyor, güvenlik soruşturmasında kişinin sosyal medya postları da didik didik ediliyor.

Arkadaşları yorum yaptı öğrenci ülkeden atıldı

Ancak bu kez, bu uygulamanın daha da abartıldığı bir vaka ABD’nin gündemine oturdu.

Ismail Ajjawi isimli bir Harvard öğrencisi, sosyal medyadaki arkadaş olduğu kişilerin, ABD aleyhine söylemler paylaşması nedeniyle ülkeden sınır dışı edildi.

Ismail, sosyal medyada hiçbir siyasi yorum paylaşmamaya, beğenmemeye ve bu tartışmalara katılmamaya özen gösterdiğini söylemesine rağmen, takip ettiği kişilerin ve arkadaşlarının Amerika’nın aleyhine yorumlar yazmaları, öğrencinin başını yaktı.

Öğrencinin laptop ve telefonlarını inceleyen gümrük memurları, beş saat boyunca bu cihazların üzerinde çalıştıktan sonra, Ismal’in “ABD Aleyhtarı” kişilerle arkadaş olduğunu öne sürerek sınır dışı edilmesine karar verdiler. ABD şimdi bu kararı konuşuyor ve sosyal medya üzerinden geliştirilen bu paranoyanın hangi boyuta gideceğini tartışıyor. Düne kadar kişiler kendi söylemlerinden meshulken artık arkadaşlarının söylemleri de dikkate alınıyor ve yarın arkadaşlarının arkadaşları da bahane edilecek mi sorusu soruluyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>