Airbnb salgın nedeniyle küçülüyor

0

Airbnb salgın

Salgının yaşattığı endişe bu yıl turizm sektörünü ve paylaşım platformlarını olumsuz etkiledi. Airbnb salgın nedeniyle küçülme kararı aldı.

Airbnb salgın nedeniyle işten çıkarma yapacak

Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada halk evde kalmaya özen gösteriyor. Bu durum turizm sektörünü direkt olarak olumsuz etkilediği gibi salgından endişe duyan kişilerin araç, ev gibi paylaşım platformlarından da uzaklaşmasına neden oluyor.

Konaklama ve ev paylaşım platformu Airbnb ise salgın dönemini en zor şekilde geçiren platformlar arasında yer alıyor. Alınan karar doğrultusunda Airbnb, toplam çalışanlarının yüzde 25’ine denk gelen 1900 kişiyi işten çıkaracak. Airbnb’nin bu kararının, mevcut mali durumu devam ettirebilmek için almak zorunda olduğu belirtiliyor.

Airbnb işten çıkaracağı çalışanlarını daha fazla mağdur etmemek için 14 haftalık maaş ödemesinin yanı sıra, her çalıştıkları yıl için ek 1 haftalık maaş ödemesi ve 1 yıllık sağlık sigortası da yapacak.

Yaklaşık 2 milyar dolarlık borcu bulunan Airbnb, salgın bitse bile seyahat alışkanlığı eski haline dönmeyeceği için uzun bir süre kemer sıkmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>