Ve Amazon’a tekel soruşturması başlıyor

0

Amazon çok fazla mı büyüdü? Bu soruyu bütün dünya gibi ABD hükumeti de sormaya başladı. Fazla büyüyen bir şirketin, bir ülkedeki rekabeti olumsuz etkileyen, fiyatları kendi menfaati doğrultusunda yukarı çekebilen özelliği, onu anti-tekel yasalarıyla karşı karşıya getirebilir.

Kısa süre önce yayınladığımız bir makalede Amazon’un yakında ABD devleti tarafından anti tekel soruşturmasına uğrayabileceğini hatırlatmıştık. Şimdi ABD’den gelen haberler bu gelişmenin gerçekleşmek üzere olduğunu söylüyor.

ABD’de bir hedge fon yöneticisi olan Douglas Kass’ın ekonomi medyasına verdiği bir röportajda, Amazon hisselerini satmaya başlamasının nedeni olarak  ABD hükumeti içinden aldığı duyumlara göre Amazon’a karşı anti tekel soruşturmasının başlatılmak üzere olduğunun altını çizmesi, Amazon’un büyüme konusunda sınırlara ulaştığı endişesini yeniden gündeme taşımış oldu. Kass’a göre bu soruşturmanın başlatılmasıyla Amazon hisselerinde en az %10’luk bir düşüş yaşanacak.

Hükumetin henüz resmen açıkladığı bir kararı bulunmuyor ancak Amazon’un tekel konumuna yükseliyor olmasının giderek daha fazla dile getirilmesinin şirketin soruşturmaya uğrama ihtimalini de yükseltiyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>