Techinside Google News
Techinside Google News

ChatGPT’nin hataları bir bir ortaya çıkıyor

Chatbot'u test eden hukukçular, insanların en azından doğru bilgilerle beslendiklerinde, hukuki sorunlara oldukça doğru yanıtlar bulabildiklerini, ancak hatalar olabileceğini ve teknik hukuki gereklilikleri eksik olabileceğini söylüyorlar.
- Advertisement -

OpenAI’nin yapay zeka platformu ChatGPT, Kasım 2022’de tanıtıldığından bu yana, chatbot’un yetenekleri ve riskleri toplum tarafından değerlendiriliyor. Bazı raporlarda, bazı insanların işlerinin belki de %80’ini ChatGPT kullanarak yaptığı belirtiliyor. Chatbot’u test eden hukukçular, insanların en azından doğru bilgilerle beslendiklerinde, hukuki sorunlara oldukça doğru yanıtlar bulabildiklerini, ancak hatalar olabileceğini ve teknik hukuki gereklilikleri eksik olabileceğini söylüyorlar.

İnsanlar, Microsoft destekli OpenAI‘nin ChatGPT’sini en iyi hisseleri seçmek, en iyi havayolu fırsatlarını aramak için kullanabilir ya da belki üniversite öğrencileri bir ders için bir makale yazmak ya da bir test için yanıtlar bulmak için kullanabilir. Öğrencilerin kopya çekip çekmediklerini tespit etmeye çalışan üniversite profesörleri, ödevlerin çalıntı olup olmadığını belirlemek için ChatGPT’yi kullanırken son derece dikkatli olmaları gerektiğini öğrenildi.

Texas A&M Üniversitesi’nde bir profesör olan Dr. Jared Mumm, öğrencilerinin dönemin son üç ödevinde hile yapıp yapmadığını kontrol etmek için ChatGPT’yi kullandı. Mumm, ChatGPT’nin sisteme girilen her pasajı yazdığını iddia ettiğini keşfetti, bu da profesörün sınıftaki öğrencilerin yarısına diplomalarını askıya alacak bir X notu vermesine neden oldu. Öğrenciler, işlerini yaptıklarını kanıtlamak için çalışmalarının Google Docs zaman damgalarını sundu. Hiçbir öğrenci dersi geçemedi veya mezuniyetten alıkonulmadı.

Texas A&M’deki ödevlerdeki bu tür olaylar, yapay zekanın ve ChatGPT’nin kusursuz olmadığını kanıtladı. Geçmiş testlerde, ChatGPT’nin Amerika Birleşik Devletleri Tıp Lisanslama Sınavı’nı geçtiği Feinstein Tıp Araştırmaları Enstitüsü tarafından belirtildi. Ancak, daha ileri testler, ChatGPT’nin her zaman bu zorluğa uygun olmadığını kanıtladı, çünkü 2021 ve 2022 çoktan seçmeli Amerikan Gastroenteroloji Koleji öz değerlendirme testlerini geçemedi, sırasıyla %65.1 ve %62.4 alarak, sınavları geçmek için gereken minimum %70’e ulaşamadı, Feinstein Enstitüleri 22 Mayıs’taki bir açıklamasında belirtti.

“Son zamanlarda, ChatGPT ve çeşitli sektörlerdeki AI kullanımı üzerine çok fazla dikkat çekildi,” dedi Dr. Arvind Trindade. “Tıbbi eğitim söz konusu olduğunda, bu potansiyel olarak çığır açan araç etrafında yapılan araştırmalar yetersiz. Araştırmalarımıza dayanarak, ChatGPT’nin şu anda gastroenteroloji tıbbi eğitimi için kullanılmaması gerektiğini ve sağlık hizmetleri alanına uygulanmadan önce daha çok yol alması gerektiğini söyleyebiliriz.”

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:10:19

Çip krizi ne zaman bitecek? 

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir