Elektrikli otomobiller yapay ses çıkaracak

0

Son derece sessiz çalışan elektrikli otomobiller şehir içindeki motor gürültüsünün neden olduğu ses kirliliğini yok edebilir ancak ortaya başka bir sorun çıkıyor.

Yayalar fark edemiyor

Sessiz hareket eden bu otomobiller trafikte diğer otomobilin sesini duyamayan diğer şoförler ve yayalar hatta bisiklet ve motosikletliler için önemli bir risk oluşturmaya başladı.

Arkasından bir otomobilin yaklaştığını hissetmeyen yayaların otomobillerin önüne atlaması nedeniyle yaşanan kazalara bir son vermek isteyen Avrupa Birliği otomobillerde Acoustic Vehicle Alert System, yani AVAS adı verilen bir yapay ses siteminin bulunmasını zorunlu kılacak.

Bu yapay ses sistemi, araç belli bir hızın altında giderken, yani şehir içi yollardayken, şehir için gürültü kirliliği yapmayan ama yayalar için yapay bir motor sesi çıkararak, yayaların aracı duymalarını sağlıyor.

TechInside Haber

Techinside, teknonoloji ile alakalı alanlarda işletmelerin güncel haberlere ve analizlere tarafsız şekilde ulaşmalarını kolaylaştır!

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>