Elektrikli taksiler kablosuz şarj edilecek

0

Elektrikli taksiler

Norveç’te gündeme gelen yeni bir projeyle elektrikli taksiler kablosuz şarj edilecek. Projenin 2023’te hayata girmesi bekleniyor.

Elektrikli taksiler için kablosuz şarj

Gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede benzinli ve dizel araçların yasaklanması ve elektrikli araçlara geçilmesi hedefleniyor. Bunun için Norveç ilk olarak taksileri elektrikli hale getirilmesini hedefliyor. Norveç’in 2023 yılına kadar tüm taksileri elektrikli hale getirme planı için ülkede hizmet veren Fortum isimli bir firma harekete geçti.

Fortum, tüm taksilerin hızlı bir şekilde şarj edilebilmesi için kablosuz şarj istasyonları kuracak. 75 kW’a kadar kablosuz şarj yapması planlanan istasyonların nerede ve kaç tane olacağı henüz bilinmiyor.

Kurulacak olan şarj istasyonları, ülke genelinde elektrikli araçlara geçişte de kolaylık sağlayacak. Norveç’in öncelikle ortak kullanılan araçlarda bu geçişi yapacak olması, bireysel olarak elektrikli araçlara geçişi de daha kolay hale getirecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>