Elon Musk Yunanistan’da Tesla araştırma merkezi açtı

0

Komşumuz Yunanistan’ı kıskanmak için artık geçerli bir sebebimiz olabilir. Dünyanın en önemi girişimcilerinden ve iş adamlarından Elon Musk, Tesla şirketi için Yunanistan’da bir araştırma/geliştirme merkezi kurdu.

Tesla Greece

Atina’da kurulan Tesla Greece adını alan merkezde elektrikli otomobillerin performanslarını artırmak için araştırma/geliştirme çalışmaları yapacak.

Musk’ın Yunanistan’a neden böyle bir yatırım yaptığı sorusunun cevabı ise ABD’de etkili olan Yunan Diasporası… Musk’a özellikle Türkiye gezisinden sonra baskıyı artıran Yunan Diasporası’nın istedikleri yatırım sözünü aldığı anlaşılıyor.

[bkz: https://www.techinside.com/elon-musk-20-bin-adet-alev-tufegi-satiyor/]

Yunan hükumeti ise bu yatırım karşılığında Tesla’ya on yıl boyunca vergi muafiyeti verdiklerini ve Ar/Ge merkezine 10 yıl boyunac sıfır masraf çıkaracaklarını açıkladılar. Yani Tesla merkezi 10 yıl boyunca emlak vergisi, gelir vergisi, ya da elektrik faturası ödemeyecek. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>