Techinside Google News
Techinside Google News

MEXT’te işletmelerin siber güvenlik stratejileri tartışıldı

MESS ile Microsoft Türkiye iş birliği ile düzenlenen “Geleceğin Güvenlik Çözümleri” etkinliği kapsamında işletmelerin siber güvenlik stratejileri tartışıldı.
- Advertisement -

MESS ile Microsoft Türkiye iş birliğinde MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te düzenlenen “Geleceğin Güvenlik Çözümleri” etkinliği kapsamında işletmelerin siber güvenlik stratejileri, güvenlik tehditlerine karşı alınan önlemler ve güvenlik alanında kullanılan en yeni yapay zeka uygulamaları değerlendirildi. MESS ile Microsoft Türkiye iş birliğinde organize edilen “Geleceğin Güvenlik Çözümleri” etkinliği MESS Teknoloji Merkezi MEXT’te gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında işletmelerin siber güvenlik stratejileri, güvenlik tehditlerine karşı alınan önlemler ve güvenlik alanında kullanılan en yeni yapay zeka uygulamaları değerlendirildi. 

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan MEXT Satış ve Ekosistem Direktörü Barış Arıkan, Etkinliğe ev sahipliği yapan MEXT’in, dünyanın en büyük ve en kapsamlı dijital dönüşüm & yetkinlik gelişim merkezi olduğunu ve dijital dönüşüm konusunda en iyisini yapabilmek için güçlü adımlarla yoluna devam ettiğini belirtti. Arıkan, “MEXT bizim için dijital dönüşümün amiral gemisi konumunda. Şirketlerin dijital dönüşüm yolculuklarında ihtiyaç duyabilecekleri tüm hizmetleri biz burada tek çatı altında topluyoruz. Misyonumuz başta üyelerimiz olmak üzere Türk sanayisinin tüm paydaşlarının yanında olmak ve rekabet güçlerini artırarak özellikle global pazarlarda kendilerine iyi bir yer edinmelerine katkı sağlamak. MEXT dört oluşumdan meydana geliyor. Bir dijital fabrikamız var; dijital olgunluk değerlendirme hizmetlerimiz var; yetkinlik & gelişim programlarımız var. Bunlara bu sene hepimizin gündeminde olan yeşil dönüşümü de ekledik. Tüm bunları hep birlikte yaptığımız iş ortaklarımızla çok geniş bir ekosistem ağına sahibiz. En başta kimya, ilaç, tekstil, çimento ve savunma sanayi olmak üzere 10 farklı endüstri alanında 250’den fazla firmaya dijital olgunluk değerlendirme hizmeti sunduk” dedi. 

Barış Arıkan sözlerine şöyle devam etti: “Burada amacımız Türkiye’nin gerçekten bir dijitalleşme üssü haline gelmesi. Benzer bir amaçla yola çıkan Microsoft da, ileri üretim teknolojileri konusundaki çözümlerini sergilemek üzere bundan 3 yıl önce Microsoft Manufacturing Core adında dünyada ilk olan bir üretim teknolojileri merkezini MEXT çatısı altında faaliyete geçirdi. Bu merkezde sanayimizin lokomotifi olan şirketlerimize sürdürülebilirlik, endüstriyel iOT, büyük veri analitiği, bulut bilişim gibi konularda çözümlerini sunan Microsoft ile iş birliğimizin amacı şirketlerimizde yetkin iş gücünün artmasına ve sürdürülebilir sosyal fayda sağlanmasına destek olmak”.

MESS ile henüz MEXT’in planlama aşamasında başlayan ve bugünlere gelen çok güzel ve derin bir iş birlikleri olduğunu ifade eden Microsoft Türkiye Pazarlama ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Münir Kundakçı ise, Microsoft’un siber güvenlik alanındaki gücünü vurgulayan bir konuşma yaptı: “Microsoft olarak siber güvenlik alanına ayırdığımız bütçe ve bu alandaki çalışan sayımızla dünyanın en iddialı siber güvenlik şirketiyiz. Siber güvenlikten elde ettiğimiz gelir yıllık 20 milyar dolar. Bazı ülkelerde siber güvenliğin tamamen Microsoft tarafından sağlandığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla burada sunduğumuz hizmet sadece organizasyonlar bazında değil, aynı zamanda ulusal güvenlik bazında da büyük önem taşıyor. Öte yandan, bizim hayatımızı kolaylaştıran yapay zeka, maalesef siber saldırganların da etkin şekilde kullandığı bir araç haline gelmiş durumda. Bu saldırıların toplumlara maliyeti bugün artık trilyon dolarlar seviyesinde oluyor”. 

Microsoft çatısı altında güvenliği birçok ürünün doğal bir boyutu olarak konumlayarak ve ürünlerin içine yedirerek saldırganlar gibi düşünmeye, saldıracakları yerleri kapatmaya ve saldırı girişimlerini bertaraf etmeye çalıştıklarını belirten Kundakçı, “Siber güvenlik alanında siz savunmanızı güçlendirdikçe saldıranlar da daha güçlü stratejiler ve uygulamalar geliştiriyorlar. Her gün milyonlarca olası riskin incelenmesi veya analiz edilmesi gerekiyor. Bu ne insan kaynağı açısından ne de teknolojiler açısından kolay değil. Bizim bu noktada getirdiğimiz yeniliklerden biri de Copilot teknolojisi. Milyonlarca tehdidi alan, analiz eden ve hangilerinin öncelikli; hangilerinin ikinci aşamada analiz edilmesi gerektiğini söyleyen; gerçek bir tehdit varsa bu tehditin hangi açıktan yararlanarak geldiğini anlamımızı sağlayan ve gelecekte daha karmaşık bir tehdite karşı hazırlıklı olmamızı mümkün kılan bir yapıdan bahsediyoruz. Bunları yaparken her türlü IT altyapınızı, cihazınızı ve hizmetinizi bütün yönleriyle korumayı sağlayan iş yaklaşımımızla diğer şirketlerden ayrılıyoruz” dedi. Microsoft’un günde 65 trilyon kadar sinyali incelediğini sözlerine ekleyen Münir Kundakçı, “Bu ölçek bize hem içgörü sağlıyor hem de ciddi bir iş yükü getiriyor. Öte yandan bu sayede devlet oyuncuları da dahil olmak üzere 250’den fazla siber saldırganı bertaraf etmeyi başardığımızı ve 70 milyardan fazla saldırıyı engellediğimizi de belirtmemiz gerekir” dedi. 

Microsoft Türkiye Kurumsal ve Kobi Segmentinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onay Afşar ile Microsoft Türkiye Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Hülya Güven’in moderatörlüğünde gerçekleşen Güvenlik Çözümleri Paneli’nde ise Arçelik, Kale Grubu, Standard Profil ve Teknosa’nın yöneticileri konuk edildi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir