Google, makine öğrenmesi ile akciğer kanserini daha hızlı teşhis ediyor

0

Araştırmacılar 42 bin akciğer tomografisini inceledi ve makine öğrenmesiyle sistemi eğitti

 Google yeni geliştirdiği makine öğrenmesi algoritmalarıyla akciğer kanserini daha hızlı teşhis ettiğini açıkladı. Google’da çalışan araştırmacı Daniel Tse, geliştirdiği algoritmalarla akciğer kanserinin teşhisinde radyologların önüne geçtiğini bildirdi. Tse ve meslektaşları algoritma için 42 bin akciğer tomografisini inceledi ve sistemi eğitti. Sonuçta radyologlarla karşılaştırıldığında yüzde 11 daha az sayıda yanlış pozitif ve yüzde 5 daha az sayıda yanlış negatif veriye ulaşıldı. Tse ve meslektaşlarının çalışması Nature isimli bilimsel yayında paylaşıldı.

Farklı kanser türlerinde de deneniyor

ABD’de 2018’de akciğer kanser 160 bin kişi hayatını kaybetti. Bu rakam, akciğer kanserinin ülkedeki en önemli ölüm nedeni olduğunu ortaya koyuyor. Akciğer tomografileri kanser taramalarında hayat kurtarıcı role sahip olsa da, yanıltıcı rolü de bulunuyor. Tse ve meslektaşları makine öğrenmesiyle kanser taramasını daha güvenilir hale getirmek istiyor. Fakat Tse bunun geçerliliğini doğrulamak için daha fazla popülasyona erişmek gerekitğini de kabul ediyor. Bununla birlikte farklı araştırmacılar da göğüs kanseri ve deri kanseri gibi kanser türlerinin teşhisinde makine öğrenmesinden faydalanıyor.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>