Hyundai batarya üretimi için Samsung ile anlaştı

0

Hyundai batarya üretimi

Elektrikli araç sektöründe trendin artmasıyla birlikte, otomotiv ve teknoloji şirketleri ortaklık yapıyor. Hyundai batarya üretimi için Samsung ile iş biriliği yapacak.

Hyundai batarya üretimi için Samsung ile iş birliği yaptı

Elektrikli araçların en pahalı ve en önemli donanımlarından biri de bataryalar. Bataryaların iyi olması, araçların daha hafif olması ve daha uzun menzile sahip olmalarında doğrudan belirleyici rol oynuyor.

Samsung ile Hyundai, yaklaşık 6 aydır otomobil teknolojileri konusunda iş birliği yapmaktaydı. Bu iş birliği artık daha ileri seviyeye taşındı. Yapılan anlaşmayla Samsung, Hyundai’ın elektrikli otomobilleri için batarya üretimi gerçekleştirecek.

Batarya teknolojileri konusunda Samsung, dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alıyor. 3 yıl sonra piyasaya çıkacak olan Samsung’un lityum kare bataryası, Hyundai’ın ticari araçlarında kullanılacak.

Anlaşma kapsamında ilk bataryalar ise KIA’nın plug-in hibrit aracında kullanılacak. 3. seviye otonom sürüş teknolojisine sahip olacak bu araç, 2021 yılında piyasaya çıkacak ve 500 km menzil sunacak.

Bununla birlikte sektörde, LG Chem ve SK Innovation’ın bataryaları da otomotiv şirketlerinin rağbet gösterdiği bataryalar arasında yer alıyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>