Techinside Google News
Techinside Google News

Meta’ya tarihi ceza!

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta'ya, Avrupa Birliği’nden 1.2 milyar euro tutarında tarihi bir ceza kesildi.
- Advertisement -

Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta’ya, Avrupa Birliği’nden 1.2 milyar euro tutarında tarihi bir ceza kesildi.

Avrupa Birliği ve Amerika Birleşik Devletleri arasında son yıllarda kişisel veriler konusunda büyük bir anlaşmazlık süregeliyor. Özellikle ABD’li teknoloji devleri Meta, Apple ve Microsoft gibi şirketlerin kullanıcı verilerini Avrupa’da tutmak yerine ABD’ye nakletmesi bu durumu tetikliyor. Son olarak Facebook, Instagram ve WhatsApp’ın çatı şirketi Meta, Avrupa Birliği’nden 1.2 milyar euro (1.3 milyar dolar) tutarında tarihi bir ceza yedi.

Görüşmeler sonuçsuz kaldı

Avrupa Birliği ve Amerikan yetkilileri, Meta’nın ABD ve Avrupa arasında kullanıcı bilgilerini taşımaya devam etmesi için yeni yasal korumalar sağlayacak bir veri paylaşım anlaşması üzerinde görüşmeler yapıyor. Bu, yaklaşık 1 yıldır sürüyor.

Ancak AB’nin Meta için bugün aldığı 1.3 milyar dolar tutarındaki ceza kararı, görüşmelerin şu ana kadar hiçbir etkisinin olmadığını gösteriyor. Zira şirketler verileri nakletmeye devam ediyor ve AB vatandaşları Avrupalıların ABD gözetiminden korumadığını savunuyor. 

AB’nin veri koruma kuralları, ulusal güvenlik yasaları ve diğer düzenlemeleri, şirketleri verilerin dünya genelindeki veri merkezlerine serbestçe hareket etmesine izin vermek yerine, toplandığı ülkede depolanmasına zorlanıyor.

Örneğin Facebook eğer Türkiye’deki kullanıcıların kişisel verilerini, gezdiği siteleri veya tıkladığı haberleri işleyerek karşısına buna göre reklamlar veya sayfalar çıkarmak istiyorsa, bu verileri Türkiye’de açacağı sunucularda tutup işlemesi gerekecek. Zira geçmişte yaşanan ve ABD yargısına taşınan birçok olay nedeniyle verilerin NSA gibi istihbarat servislerine sunulabileceği korkusunu beraberinde getiriyor.

G.D.P.R. kapsamında verilen rekor ceza

AB tarafından bugün alınan ceza kararı ise G.D.P.R. kapsamında verilen bir rekor ceza olması bekleniyordu. Bunun nedeni ise Meta’nın baş mali işler sorumlusu Susan Li tarafından geçtiğimiz ay yatırımcılara yapılan açıklamada dünya genelindeki reklam gelirinin yaklaşık yüzde 10’unun AB ülkelerindeki Facebook kullanıcılarına yönelik reklamlardan geldiğini söylemesiydi. Bu da yaklaşık 117 milyar doların 11.7 milyar dolarına tekabül ediyor.

Tabii Meta ve diğer ABD’li şirketler, 2020 yılında Avrupa mahkemeleri tarafından geçersiz kılınan eski veri anlaşmasının yenisinin gelmesini umut ediyor. Geçtiğimiz yıl da Joe Biden ve Avrupa Birliği’nin başkanı Ursula von der Leyen, Brüksel’de bu anlaşmanın ana hatlarını duyurdu. Ancak belirttiğimiz gibi ayrıntılar 1 yıldır müzakere ediliyor ve AB’nin bunu bekleyecek sabrı yok gibi gözüküyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir