Microsoft Nodersok için açıklama yaptı

0

Microsoft Nodersok

Windows Nodersok isimli kötü amaçlı yazılım hakkında bir rapor yayınladı. Nodersok yazılımı, binlerce kullanıcıyı etkilemişti.

Microsoft Nodersok konusunda açıklama yaptı

Geçtiğimiz aylarda Nodersok isimli kötü amaçlı bir yazılım, binlerce Microsoft kullanıcısını olumsuz etkilemişti. Kullanıcılara gösterilen reklamlar aracılığıyla Nodersok yazılımını kullanıcılara yükleyen bu kötü amaçlı saldırı, binlerce Microsoft kullanıcısını olumsuz etkiledi.

Bilgisayarlara HTA dosyaları indirerek bulaşan bu kötü amaçlı yazılım için Microsoft uzun süredir araştırma yapmaktaydı. Bu kötü amaçlı yazılımla ilgili yayınlanan rapora göre bu yazılım Windows Defender ve Windows Update’i devre dışı bırakmaya çalışıyor. Böylelikle kullanıcının bilgisayarının savunmasız hale gelmesine neden oluyor.

Bilgisayarlardaki mevcut programlara gelen bu kötücül yazılımın, bazı antivirüs programları tarafından tespit edilemediği belirtiliyor. Bu nedenle virüsten etkilenen kullanıcıların bilgisayarlarını formatlaması en uygun çözüm olacaktır.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>